Ötvenezres Gabo

Mágikus realizmus helyett hideg, kemény készpénz – írják a kolumbiai lapok az új ötvenezer pesos bankjegyet bemutatva. Kolumbia második legnagyobb értékű bankjegyén ugyanis mostantól a 2014-ben elhunyt Gabriel García Márquez látható.

A Nobel-díjas író képével díszített bankjegyet a múlt héten mutatták be Bogotában, remélve, hogy az új ötvenezres nem pusztán azért lesz népszerű, mert igen nagy értéket képvisel, hanem azért is, mert a világhírű író minden kolumbiai szívébe belopta magát.

A „Gabo”-t ábrázoló rajzolatról természetesen a pillangók sem maradhattak le, s talán az is természetes, hogy a pénzjegy hátuljára – García Márquez leghíresebb regényére, a Száz év magányra utalva – az Elveszett Város (Ciudad Perdida), és az ország őslakosai, az arawak törzs két tagja került.

A kolumbiai lapok az új bankjeggyel kapcsolatban azt is megírják, hogy „Gabo” jó társaságba került, mert bár a pénzeken az irodalmi vonatkozások nagyon ritkák, azért akad néhány példa.

Az euró bevezetése előtt James Joyce díszítette az ír tízfontost, 2017-től pedig Jane Austen szerepel majd a brit tízfontoson. Persze a tízfontos bankjegy irodalmi vonatkozása korábbra mutat, hiszen az 1990-es években Charles Dickens portréja díszítette a papírpénzt.

Arról nem írnak a kolumbiai újságok, hogy Magyarországon még nem is olyan régen két költőfejedelem is szerepelt a bankjegyeken: Petőfi Sándor képe a tízforintost, Ady Endre arca pedig az ötszáz forintost díszítette.
 
Sajnos azonban azt már mi is tudjuk, hogy az irodalmi nagyságok megjelenésétől a pénz nem lesz annyira értékálló, mint a megidézett irodalmárok életműve. De lehet, hogy nem is efféle mágiára bazíroznak a bankjegyrajzolók…