Könyvkölcsönzés Torontóban

Nemrég új ötlet látott napvilágot a messzi északon, miszerint a könyvtár kiköltözne a pályaudvarra, ám egy kicsit más megformálásban. Az ötlet szerint a snack- és üdítőautómatákhoz hasonló szerkezeteket telepítenek a torontói állomásra, csak nyilván könyvekkel telepakolva. Az ötletgazdák úgy gondolják, ez elsősorban a városból ki-be ingázók olvasók számára lehet nagy segítség.

Több felhasználónak lehet könnyebb

A megvalósítás még kísérleti stádiumban tart, egyelőre ugyanis csak két, úgynevezett kioskot telepítettek, ám a Torontói könyvtárban remélik, hogy az akció sikeres lesz, tehát valóban mutatkozik igény erre a szolgáltatásra. Amennyiben így lesz, több ponton is lehetőség lesz a könyvek kölcsönzésére. Továbbá abban is bíznak, hogy ezzel nem csak jelenlegi felhasználóik számára nyújthatnak nagyobb kényelmet, de szélesíthetik is a számukat, ami jelenleg is körülbelül tizennyolc-millió fő évente.
Ana-Maria Critchley, a könyvtár igazgatója szerint az emberek alapvetően nem számítanak a pályaudvarokon egy könyvtárra, de abban bízik, hogy ezzel a furcsa húzással nagyban megkönnyíti az ingázók számára a könyvtárhasználatot.

Mit tud?

A Kiosk funkciói még nem teljesen tisztázottak, ugyanis lehet, hogy csak annak a néhány népszerűbb könyvnek a kikölcsönzésére lesz alkalmas, amely éppen helyet kap a gépben, de felmerült, hogy bármilyen e-könyvet is le lehessen róla tölteni. Utóbbi remek ötletnek tűnik, hiszen így tényleg bármelyik könyv elérhető lenne anélkül, hogy meg kéne vásárolni például az Amazonon.

Azért nem is olyan egyszerű
Egyébként más városokban is voltak már hasonló törekvések, legutóbb 2010-ben, Ottawában állítottak fel két ilyen gépet, melyek azóta is remekül működik, de nem terjesztették ki a hálózatot, ahogyan arra Torontóban törekednek. Az ottani Kioskok továbbá nem alkalmasak e-könyvek letöltésére, csak az alapfunkció adott. Ennek, és a népszerűségének is köszönhetően heti háromszor kell újabb könyvadaggal „megetetni” a masinát. Kanada szomszédságában is volt hasonló törekvés, azonban az USA-beli Contra Costa Contry gépét le kellett állítani, mert az olasz beszállítók körülbelül egy éve nem tudják pótolni az alkatrészeket.  
Próbálkozások tehát vannak, de komplett hálózat kiépítésére, és a gépek funkcióinak bővítésére is egyelőre csak a Torontói könyvtár vállalkozott.
Egy ilyen gép ára azonban körülbelül kétszázezer dollár, ami akár magyarázat is lehet arra, hogy miért is nincs ilyen mindenütt. Critchley azonban úgy gondolja, hogy visszahozhatja az árát.
Ha másért nem, akkor azért, mert a gépeket nem a könyvtár, hanem város fizetné ki.