Hemingway házai

Ha volna az amerikai irodalomnak is Rushmore-hegye, egészen biztos, hogy Ernest Hemingway helyet kapna rajta – kezdi a Veranda Magazinban megjelent írását Brie Dyas, aki az elmúlt héten, az író születésének száztizenhatodik évfordulója alkalmából alított össze fotósorozatot Hemingway lakásairól. Persze, a Veranda Magazin elsősorban lakáskultúrával foglalkozik…

Hemingway olyasféle alakja volt az amerikai irodalomnak, mint manapság a rocksztárok. Már élete során számos legenda övezte személyét, és misztikuma megmaradt jóval 1961-ben bekövetkezett halála után is. Ennek megfelelően fényűzőnek is mondható, de mindenképpen elegáns házakban lakott. Feltűnő azonban az épületek bensőséges otthonossága és az író szikár, férfias, már-már minimalista stílusa közötti ellentmondás.

Ezek a házak inkább barátságos menedékek, szeretetteli otthonok, emlékek és gyűjtemények kiállítóhelyei, ugyanakkor reprezentatív fogadóterek, látványos díszletei egy nagy író alakjának.
A képeken két házat láthatunk, két tengerparti nyaralót, amelyek igazán figyelemre méltóak. Az egyik a floridai Key Westben álló nyaraló, a másik Havannai menedékhely. Egyébként jelenleg mindkettő múzeum, természetesen Hemingway emlékének ajánlva.

A dél-floridai birtokot, ahol a szerző 1931-től 1939 között élt, eredetileg Hemingway és második felesége, Pauline, nászajándék gyanánt kapta az asszony nagyvonalú nagybátyjától.
A falak a helyi hagyományoknak megfelelően festettek, az ablakokat spaletták árnyékolják, s az épületben, illetve az épület körül ma is háborítatlanul élnek az író kedvenc macskájának leszármazottai.

A másik épületet, a kubai házat Hemingway 1940-ben vette. Helyi szokás szerint a villának neve is volt, illetve van: „Finca Vigia”, azaz „kilátó ház”. Egyébként ez az épület sem fiatal. 1886-ban emeltette Miguel Pascual y Baguer. Akiről azonban keveset tudunk…

A kubai nyaraló hangulata egészen más, mint a floridai házé. Sokkal elegánsabb, nagyvonalú lakás ez, talán azért, mert itt kapott helyet Hemingway féltve őrzött 17. és 18. századi régiség-gyűjteménye, trófeái, festményei.

Miután Robert Manning The Atlantic szerkesztője meglátogatta az írót, így foglalta össze benyomásait: „A nappali közel ötven láb hosszú és magas mennyezetű. A csillogó fehér falakon megcsodálhattam Hemingway kicsi, de válogatott gyűjteményét, festményeket, trófeákat, az afrikai szafarik emlékeit. "

Az író éveken át élt a szigetországban, hosszabb ideig lakott itt, mint bárhol másutt. És természetesen számos világhírű művét Kubában írta, például a később irodalmi Nobel-díjat érő Az öreg halász és a tenger című kisregényt.
A szigetet 1960-ban hagyta el, kubai barátainak legnagyobb sajnálatára…