Hallod-e Rozika te, Menjünk a Könyvtármoziba be!

Könyvtármozi-hálózat kiépítése kezdődik ebben az évben, amely a tervek szerint az ötezer fő alatti települések könyvtáraiban alapszolgáltatássá teszi a vizuális kultúrához való hozzáférést – jelentette be Ramháb Mária, az Informatikai és Könyvtári Szövetség elnöke.

A könyvtármozi lényege

Ramháb Mária, aki egyúttal a kecskeméti Katona József Megyei Könyvtár igazgatója is egyben, kiemelte, hogy az országos mozihálózat megszűnésével a kultúra fontos eleméhez nem férnek hozzá a kistelepüléseken élők.
Elmondta, hogy a program másik kezdeményezőjével, Mikulás Ferenccel, a Kecskemétfilm Kft. ügyvezetőjével levelet írtak Hoppál Péter kulturális államtitkárnak, aki támogatásáról biztosította a tervet.
A könyvtármozi-hálózathoz szükséges infrastrukturális feltételek folyamatosan épülnek ki – mutatott rá Ramháb Mária, hozzátéve, hogy a filmeket a megyei könyvtárak fogják biztosítani. Megjegyezte, hogy a tizenkilenc megyei könyvtár több mint kétezer ötszáz, ötezer lakos alatti településen lévő könyvtárat lát el.
A lakosság részére térítésmentes szolgáltatásként kívánjuk biztosítani a filmekhez történő hozzáférést, a könyvtári szolgáltatás részeként – fogalmazta meg a könyvtármozi lényegét.

Széles összefogással
Mikulás Ferenc, a vasárnapig tartó Kecskeméti Animációs Filmfesztivál (KAFF) fesztiváligazgatója szerint fontos, hogy a kistelepüléseken élők is hozzájussanak magas színvonalú játékfilmekhez, dokumentumfilmekhez, animációs filmekhez és televíziós alkotásokhoz. Felidézte, hogy amikor nyolc évvel korábban a KAFF díjnyertes filmjét kivitték a kistelepülésekre, kedvező volt a fogadtatás. Hozzátette: a most zajló fesztivál versenyfilmjeinek bemutatására már tizenhat Kecskemét közeli település jelentkezett.
Doncsev András, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnöke hangsúlyozta: üdvözölnek minden kezdeményezést, amely a mozgóképkultúrát népszerűsíti a kisközösségek körében. A könyvtármozi-hálózat kialakítását segíti az NKA is azzal, hogy ebben az évben pályázaton keresztül százmillió forintot biztosított a kistelepülési könyvtárak eszközfejlesztésére.
Doncsev András, aki a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) kulturális főszerkesztője is egyben, kitért arra, hogy az MTVA is támogatja a kezdeményezést. Ez fontos, hiszen az MTVA archívuma kiemelkedő kultúrkincs – tette hozzá.
Kucsera Tamás Gergely, a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára emlékeztetett arra, hogy egy mozis vetítéssorozathoz a magyar játékfilmek közül kiválasztottak ötvenhármat, majd ezek bemutatására megnyerték az MTVA-t is, és a filmeket így a Duna televízió is levetítette. Megfogalmazása szerint a filmekhez való hozzáférést könnyítené, ha egységesíteni lehetne a nemzeti filmkincs rendszerét. Könnyen kezelhető, átlátható, könnyű hozzáférést biztosító rendszert kell kiépíteni, amely elősegíti a nemzeti archívum filmjeihez való hozzáférést - hangsúlyozta Kucsera Tamás Gergely.

Értékes mozgóképállomány
Kollarik Tamás, a Médiatanács tagja elmondta, hogy a testület a tartalom oldaláról tudja támogatni a könyvtármozit. Hozzátette: a Médiatanács minden olyan kezdeményezést támogat, amely a magyar mozgóképkultúrát széles körben népszerűsíti. Emlékeztetett arra, hogy az utóbbi években kilencszáz millió forinttal támogatták a magyar animációs filmek készítőit. Mint rámutatott, a KAFF versenyprogramjában tizenkilenc olyan film van, amelynek előkészítését a Médiatanács támogatta.
Intézményi keretek között, a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet, az MTVA, valamint a Nemzeti Audiovizuális Archívum gyűjteményében rendelkezésre áll az az értékes mozgóképállomány, amely az országos könyvtárhálózat kiépített infrastruktúrája révén a kulturális alapellátás részévé tudna válni.