Lepanto rokkantja
Sikerkönyv és sikerszerző

Pedig Cervantes, Don Quijote figurájának megalkotója, a maga korában is rendkívül híres író volt. Az elmés nemes Don Quijote de La Mancha már megjelenésekor sikerkönyv lett. Cervantes 1604. december végén adta ki a történet első kötetét, és 1605 márciusában már kiadták a regényt Portugáliában és Aragóniában, majd nem sokkal később Kasztíliában is. Még a nyugat-indiánoknál is volt érdeklődés Cervantes új regénye iránt. 1607-ben Brüsszelben, egy évvel később Madridban is megjelent a kötet, és 1612-ben angolul, 1617-ben franciául is kiadták a regényt. A könyvet egyébként a Biblia után a második legtöbb nyelvre fordítottak le.
A történet annyira népszerű volt, hogy az olvasók az álarcosbálokon Don Quijoténak és Sancho Panzának öltöztek. Természetesen a hullámlovas írókat is megihlette a könyv. A szerző ugyan a Don Quijote első kötetében megemlítette, hogy folytatni fogja a történetet, ám valójában csak tíz év múlva jelentette meg a Don Quijote második részét. Közben azonban megjelent egy hamis folytatás is. Cervantes a Don Quijote második részének előszavában így arra kényszerült, hogy kijelentse, a történet második része a főhős halálával fog végződni, mert értesült róla, hogy már más valaki megírta helyette a nemes lovag történetének folytatását. Ezzel kívánta elejét venni annak, hogy valaki ezután is továbbírja a történetet.Cervantes alig egy esztendővel a második rész megjelenése után halt meg, s így nagyon furcsa, hogy a népszerű író nyughelyét nem jelölte komolyabb síremlék.
A kripták felnyitása

Elképzelhető, hogy az egyház fontosabbnak tartja azt, hogy a holtak háborítatlanul maradjanak, s még az sem kizárt, hogy, praktikus megfontolás miatt tagadja meg az engedélyt. Az elmúlt négyszáz esztendőben ugyanis megtörténhetett, hogy a testet elvitték, s máshol temették el. Különösen a Cervantes halálát követő évtizedekben eshetett meg a sír áthelyezése, amikor a családnak különböző okok miatt fontos lehetett a maradványok elvitele. „Reméljük, hogy amennyiben Cervantes maradványait nem költöztették át máshová, akkor valahol ezen a helyen kell lenniük” - jelentette ki Francisco Etxeberria törvényszéki antropológus, a tudóscsoport tagja.
Egyszóval elképzelhető, hogy Cervantes nem a madridi trinitáriusoknál nyuszik, hanem ismeretlen helyen, s így a templom elvesztené turisztikai, idegenforgalmi jelentőségét.
Két muskétalövés

A kripták megbontását követően egyenként össze kell illeszteni a csontvázakat és megkeresni azt, amelyiknek jellegzetes sérülései illenek Cervantes sebeihez. A jóval egyszerűbb DNS-vizsgálat ugyanis a nagy író esetében nem alkalmazható. A Cervantes-családból csupán az író fivérének, Rodrigónak él egy leszármazottja, és tizenkét nemzedék után csak minimális lehet a Cervantesszel közös DNS-e.
A csoport azonban abban bízik, hogy a hamarosan megkezdődő feltárások során a fogazata és a katonaként őt ért három lövés nyomai alapján azonosítani tudják majd maradványait.
Luis Avial, a talajradaros vizsgálat vezetője elmondta, a Cervantesről szóló leírás alapján egy ötven év fölötti férfit keresnek, sérült bal kézzel és mellkassal.
Tudjuk ugyanis, hogy 1571-ben Miguel öccse, Rodrigo de Cervantes Itáliába érkezett Diego de Urbina századával, amelyhez Miguel is csatlakozott. Október 7-én az író is részt vett a lepantói csatában, a Marquesa nevű gálya katonájaként. A harc során két helyen is megsebesült: „két muskétalövés által a mellkasán és a bal kezén”. Ennek következtében bal keze lebénult. Cervantes nagyon büszke volt a dicsőséges győzelemben vállalt szerepére, innen kapta ragadványnevét: Lepanto rokkantja, azaz el Manco de Lepanto.
Így aztán valószínű, hogy az író olyan sérüléseket szerzett Lepantónál, aminek nyomai csontvázán is felfedezhetőek. Ezeknek alapján lehet majd azonosítani a maradványokat. Ha egyáltalán eljuthat odáig a kutatócsoport…
Egypercesek

A fiatalok többet olvasnak, mint az idősebbek
Sütő András szobrának felállítását ígéri a marosvásárhelyi önkormányzat
A kortárs magyar irodalom kiemelkedő alakja 84 éves volt