A Védák bölcsessége
Az Ünnepi Könyvhét alkalmából jelent meg Megyeri Flóra fordításában dr. Kush Visser különleges kötete, A Védák bölcsessége mindenkinek. A szerző az ájurvédikus tudományok professzora, több mint harminc éve tanítja és gyakorolja a transzcendentális meditációt, világszerte jó kétezer-ötszáz tanítványt oktatott, s természetesen mindegyik tanítványának személyre szóló mantrát adott.
Most megjelent kötetéről, a transzcendentális meditációról és persze a Védákról a fordító, Megyeri Flóra segítségével beszélgettünk a Vörösmarty téren szorgalmasan dedikáló dr. Kush Visserrel.
Hívei között hírességek
Talán az olvasók egy része nem tudja, ezért elöljáróban érdemes elmondani, hogy a transzcendentális meditáció egy meditációs módszer, melyet Maharishi Mahesh indiai jógi kezdett el aktívan tanítani, 1955-ben Indiában, majd az ötvenes évek végétől szerte a világban. Hívei között olyan hírességek is akadtak, mint a Beatles és a Beach Boys együttes tagjai, Katy Perry, Clint Eastwood vagy Oprah Winfrey. Nem meglepő tehát, ha a mozgalom hamar népszerű lett. Az elmúlt fél évszázad során a meditáció a világ egyik legismertebb önfejlesztő módszerévé lett, több mint hatmillióan sajátították el világszerte.
– Magam is így lettem holland polgárból, spirituális tanító – magyarázta a szerző. – Személyesen találkoztam Maharisivel, és a transzcendentális meditációval. Lenyűgözött az új tudás és lassan-lassan magam is képzett mester lettem, tanfolyamokat tartottam.
– Úgy tudom, új könyve Indiában is megjelenik. Mit tud mondani a hinduknak egy európai? Hiszen mégiscsak India a transzcendentális meditáció szülőhelye… És alighanem a Védákat is jobban ismerik, mint mi.
– Az indiaiak többsége már elvesztette a hajdani bölcsességet. Ők is a modern materialista szemlélet képviselői. Ugyanúgy az anyagi problémák rabjai, mint mi, európaiak. Többségüknek éppen úgy szüksége van arra, hogy megtalálja a kivezető utat a materializmus csapdájából, mint akárki másnak.
– Hogy fogadják Önt Indiában? Nekem az az érzésem, hogy hitelesebben tudna beszélni az ősi indiai kultúráról egy hindu bölcs, mint egy fehér ember.
– Azt hiszem, hogy az előadásaim, meditációs tanfolyamaim mély benyomást tettek a hallgatóimra, Európában és Indiában egyaránt. Az a tudás, amit én átadni próbálok tanítványaimnak, nincs a születéshez kötve, nem függ a származástól, nem áll összefüggésben a szociális háttérrel. Sőt, sok tekintetben éppen arra hívja fel a figyelmet, hogy mindezek dacára, mindezektől függetlenül eljuthatunk egy magasabb tudatállapotba. Talán ezt az igazságot látják bennem, európaiságomban az indiaiak...
Vallásoktól független technika
Érdemes itt elmondani, hogy a Maharishi-féle meditáció során a gyakorlók egy személyre szabott hangsort, mantrát ismételgetnek. A módszer hívei szerint ezáltal egy rendkívül mély nyugalmi állapotot érnek el, ami alatt a stresszek és feszültségek feloldódnak. Maharishi a maga módszerét univerzális, vallásoktól független szellemi technikaként tanította, melynek során az elme „egy csendes, mégis teljesen éber, tudatos állapotba merül, miközben a test különleges, mély nyugalmi és ellazult állapotba jut.” Maharishi ezt az állapotot „transzcendentális tudatnak” nevezte, mely az ébrenlét, az álom és a mélyalvás állapotától különböző, negyedik tudatállapot. Állítása szerint ennek a megtapasztalása nagyfokú boldogságérzettel, békességgel és csendességgel jár együtt.
De vajon mi újat tesz hozzá dr. Kush Visser könyve a jógi által tanítottakhoz?
– A könyv annak a megerősítését adja, amit érzünk, amit átélünk a meditáció során – fejtette ki a szerző. – Ugyanakkor inspirálja is olvasóit, arra buzdítja a mozgalom tagjait, hogy vegyék komolyan a meditációs munkát, s persze azokhoz is szól, akik még soha nem találkoztak az ősi indiai hagyománnyal. E könyvből nagyon magas szinten érthetik meg, miféle tudást hagytak ránk elődeink. És ebben az értelemben a könyv az örök bölcsesség kifejeződése is.
Világkorszakok változása
A szanszkrit eredetű Véda kifejezés bölcsességet jelent. A Védák szent könyvei adják az óind bölcselet legősibb alapjait. Négy Véda létezik: A Rig Véda a tudás himnuszainak gyűjteménye. A Száma Véda legnagyobb részt a Rig Védából származó – meghatározott dallamra énekelt – himnuszok liturgikus válogatása. A Jadzsur Véda áldozati szertartások leírása. Az Atharva Véda pedig főként a betegségek ellen alkalmazható, és egyéb eseményekkel kapcsolatos formulákat tartalmazza. Mivel a könyvek, a hagyomány szerint évezredes tudást tartalmaznak, s természetesen számtalan magyarázatuk is született, felmerül, hogy vajon miben más Kush Visser könyve, mint az összes többi, évezredek alatt született Véda-interpretáció.
– Nem én vagyok az interpretáló– nézett rám tisztázó szándékkal az író. – Én tulajdonképpen csak lejegyeztem a végtelen bölcsesség sugallatait. A Védákat évezredekkel ezelőtt írták. A magyarázatai pedig új és új formákban jelennek meg...
– Gondolom, ahogy változnak az évezredek, a korok, az életmód, a szemléleti keretek, új és új magyarázatra van szükségük az embereknek?
– Nem. A magyarázat minősége, milyensége, tartalma és formája a világkorszakok változásaitól függ. Amikor a Védákat írták, akkor még mindenki értette a szöveget, a tartalmat, az üzenetet. A korszakok változásával elveszett ez a tudás, vagy inkább nyitottság, s nekünk az a dolgunk, hogy ezt újraépítsük. Akik meditálnak, akik jógáznak, akik részt vesznek a transzcendentális meditáció programjain, olyasmit értenek meg, amit a többiek manapság nem képesek felfogni. De ez nem függ össze sem az életmóddal, sem a szemlélettel, sem a technika, a tudomány, vagy éppen a társadalom állapotával. Ez a világkorszak változásainak következménye, ahogy a megértés sem a társadalmat, vagy a technikát változtatja meg, hanem egyik világkorszakból vezet a másikba.
Elégedett emberek
A transzcendentális meditációnak az elmúlt évtizedekben folyamatosan növekedett a népszerűsége. Ma a világon mintegy hatmillió híve van. Igaz, amióta meghalt Maharishi Mahesh jógi, s a mozgalom elvesztette karizmatikus vezetőjét, a lendület alábbhagyott, és mintha az guru által kijelölt irány is bizonytalanná vált volna.
Az elmúlt években, főleg az Amerikai Egyesült Államokban sokszor és sokan hevesen támadták a mozgalmat. Protestáns-fundamentalista csoportok, katolikus kezdeményezések azt hangoztatják, hogy a transzcendentális meditáció – Maharishi állításaitól eltérően – korántsem mentes a vallási nézetektől, és a hinduizmus szálláscsinálója.
Magyarországon a kilencvenes évek óta van jelen a mozgalom, egy-egy komolyabb meditációs tréning ára manapság ötven és százötvenezer forint között van. Diákoknak, nyugdíjasoknak, munkanélküli könyvvel rendelkezőknek, családoknak kevesebb, felnőtteknek több. A tanfolyam számos oktatási központban akkreditált képzésnek minősül, tehát céges számlát kérve az ára költségként elszámolható. Egy kurzus 465 perces, amelyből 75 perc személyes foglalkozás, de az ár tartalmazza a személyre szabott mantrát, ami nélkül nem működik a transzcendentális meditáció.
A Vörösmarty téren dr. Kush Visser tanítványai közül nagyon sokan megjelentek. Rajongással vették körül tanárukat, dedikálást kértek frissen megvásárolt könyvükbe, s a szerző valamennyiükre szánt egy ölelést, egy kézfogást, egy-két kedves szót.
Mosolygós, elégedett emberek vitték haza A Védák bölcsességét.
Egypercesek
Adventi programok a Petőfi Irodalmi Múzeumban
Íme a PIM év végi programjai
A mai egyetemisták egyre kevesebb könyvet olvasnak” – írja Rose Horowitz publicista az Atlantic magazinban