Háborús hisztéria tombol Franciaországban
A francia kormány arra készül, hogy ezen a nyáron minden háztartásba küldjön egy húszoldalas túlélési kézikönyvet, amely részletesen leírja, milyen lépéseket kell tenniük a franciáknak fegyveres konfliktus vagy bármilyen válság esetén. A hisztériakeltéshez segítségül hívott kiadvány nem egyedülálló kezdeményezés. Hasonló ötletei más kormányoknak is voltak már.

Apokalipszis-kisokos
A francia kezdeményezés közvetlen előképe az a Norvégiában 2018-ban a háztartások számára kiosztott Válság vagy háború esetére című füzet, amely viszont svéd mintájára készült. A kiadvány részletesen felsorol „minden fontos és hasznos tennvalót, amelyet közvetlen fenyegetés esetén meg kell tenni az országban”. E fenyegetések közé tartoznak a fegyveres konfliktusok, valamint a természeti katasztrófák, például az áradások vagy egy új egészségügyi járvány.
A most elkészült francia kiadvány három különálló részre oszlik. A Védje magát című fejezet célja az, hogy megerősítse a szomszédságok szolidaritását. Ez az első rész felsorolja azt a túlélőkészletet is, amelyet komoly válság esetén otthon kell tartani. A készlet legalább hat liter palackozott vizet, tíz konzervet, elemeket és egy elemlámpát kell, hogy tartalmazzon áramkimaradás esetére. A Mi a teendő riasztás esetén című fejezet részletezi a közvetlen veszély esetén megteendő intézkedéseket, felsorolja a segélyhívó számokat, rádiófrekvenciákat, valamint olyan tippeket ad, mint például az, hogy az ajtókat jól zárjuk be nukleáris baleset esetén. Végül Vegyél részt cím alatt azt magyarázza el a kiadvány, hogyan jelentkezhetnek a franciák a tartalékos haderőhöz katonai vagy szociális feladatokra.

Így teremtik meg a félelem légkörét
A kormány közleménye szerint ennek a dokumentumnak az a célja, hogy biztosítsa a lakosság ellenállóképességét minden típusú válsággal szemben, legyen az természeti, technológiai, számítógépes vagy biztonsági jellegű.
A túlélési kézikönyv terjesztésének bejelentése azonban széles körű kritikát váltott ki az interneten. Sokan pénzkidobásnak nevezik a kezdeményezést, egyesek a hidegháborús brosúrákhoz hasonlítják, és elég sokan felismerték az is, hogy a kormány célja nem annyira az ellenállóképesség megteremtése, sokkal inkább az ellenállás csökkentése a kormány háborús céljaival szemben. Őket így idézi az Euronews: „Ne teremtsék meg a félelem és szorongás légkörét!”
A lap azt is hozzá teszi, hogy igaza lehet a kritikusoknak: egy túlélési füzet nem éppen megnyugtató annak fényében, hogy Emmanuel Macron elnök március 5-i beszédeében kijelentette, hogy az Oroszországgal való fegyveres konfliktus veszélye minden európai országot érint, és a kontinens védelmének megerősítésére szólított fel.

És mit tegyünk zombitámadás esetén?
Az illetékesek azzal próbálják elhárítani a félelemkeltő propaganda vádját, hogy arról beszélnek, a kiadványt már a Covid-járvány idején is tervezték, csak végül valahogy mégsem készült el.
Mindazonáltal, teszi hozzá az Euronews, amíg a brossúra meg nem érkezik a postaládákba, reménykedhetnek a franciák abban, hogy a kiadvány tanácsai túlmutat azon, hogy „nukleáris robbanás esetén zárja be az ajtót”. A lap meglehetős malíciával teszi hozzá: „a szorongás egy dolog, de azt gondolni, hogy a zárt ajtók megakadályoznak... nos, bármit... vagy hogy az emberek rohannának kinyitni az ablakokat, hogy atomgombát nézzenek, az erősen sértő. És arról szó sincs, mit kell tenni zombiapokalipszis esetén...”
Egypercesek

Sütő András szobrának felállítását ígéri a marosvásárhelyi önkormányzat
A fiatalok többet olvasnak, mint az idősebbek
Ma este az 1938-as Pillanatnyi pénzzavar című Rejtő-filmet is láthatjuk