Kétszáz gyerek egyszerre szavalta Jókai Mór versét

A Jókai Mór-emlékév egyik leglátványosabb programjára került sor ma (február 28.) délelőtt, amikor is 200 gyerek egyszerre szavalta el Jókai Mór Ültess fát! című versét. A Jókai 200 emlékévhez kapcsolódó irodalmi kihívássorozatot, amelynek első állomása a már említett szavalás volt, a tegnap.ma irodalmi portál álmodta meg, s a Budapest XIV. Kerületi Jókai Mór Általános Iskola adott neki otthont. 

Kép forrása:

Jókai-kihívások

A tegnap.ma szervezésében megvalósult rendezvény célja, hogy innovatív és közösségi élménnyé tegye az irodalom ünneplését, méltó módon tisztelegve Jókai Mór emléke előtt. A portál két alapító főszerkesztője, Döme Barbara író és Király Farkas író-költő hangsúlyozták: fontosnak tartják, hogy Jókai művei ne csupán a tankönyvek lapjain, hanem élő közösségi élményként is jelen legyenek a fiatalok és a szélesebb közönség életében. Kezdeményezésük célja az olvasás népszerűsítése és annak megmutatása, hogy Jókai művei fiatalos, a mai korhoz alkalmazkodó programokkal is közel hozhatók a diákokhoz. Közös élményekkel – mint a mostani közös szavalás, valamint közösségi médiában megjelenő videókkal – kívánják elérni a fiatalokat, hiszen a tegnap.ma irodalmi portál ezekre a modern platformokra épül.

Az irodalmi kihívássorozat további állomásai folyamatosan új iskolákba viszik el Jókai örökségét, friss és izgalmas formában. Legközelebb Hajdú-Bihar vármegyébe látogatnak el, de készülnek a határon túli magyar nyelvű iskolákba is. A cél, hogy a fiatalok minél több új, izgalmas információt tudhassanak meg Jókairól. Ennek szellemében hamarosan megkezdődik az Olvasd körbe a Balatont nevű program is, amelyhez balatoni könyvtárak csatlakozhatnak.

A programban részt vevő könyvtárak kiválasztják településük kedvenc Jókai-kötetét, majd abból egy idézetet, amelyet a lehető legtöbb emberrel egyszerre kell felolvastatniuk. Az év végén a tegnap.ma elismerő oklevelet ad annak a könyvtárnak, amely a legtöbb embert tudta bevonni a közös akcióba. A program célja a Jókai előtti tisztelgés és az olvasás népszerűsítése.

A harmadik kihívás keretében a tegnap.ma ismert influenszereket von be, hogy a fiatalok körében népszerű közösségi szereplők Jókai-köteteket ajánljanak követőiknek. A kihívást teljesítők szintén elismerő oklevelet kapnak.

A tegnap.ma főszerkesztői remélik, hogy irodalmi kihívássorozatukkal több ezer fiatalt érhetnek el a Jókai Mór-emlékév alatt, és sikerül őket Jókai művei és az olvasás mellé állítani.

Kép forrása:

Eleven irodalom

A tegnap.ma portálon kortárs magyar írók, költők olvassák fel műveiket, amelyekből egyedülálló adatbázis, videóenciklopédia épül. Ez azt jelenti, hogy unokáink, illetve az utánuk következő nemzedékek is látják-hallják majd, kik azok, akik napjainkban meghatározták a kortárs magyar irodalmat. Gondoljanak csak bele, milyen nagy érték lenne, ha láthatnánk Jókai Mórt, Petőfi Sándort vagy József Attilát saját verseiket felolvasni! Nos, a tegnap.ma szerkesztői azon dolgoznak, hogy az utánunk jövő nemzedékek egy portálon találják meg mindazt, ami meghatározó, ami kortörténeti dokumentumként is szolgál, s amely míves magyar nyelvünket jellemzi a 21. században. 

Emellett céljuk, hogy a kis videók segítségével a legfiatalabbak megismerhessék a kortárs költőket, írókat, s ezáltal kedvet kapjanak olvasni, maguk vegyék le a kortársaink könyveit a polcról, esetleg ajánlják barátaiknak is. Kifejezetten ajánlják oldalukat a pedagógusoknak oktatási segédanyagként. 

Kép forrása:

Több mint háromszáz videó

Maguk is szívesen mennek iskolákba rendhagyó irodalomórákat tartani, természetesen ingyen. Az elmúlt években bejárták a Kárpát-medencét, hiszen nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a határainkon túl élő magyar közösségeket bevonjuk a magyar kortárs irodalom pezsgésébe, hogy az olvasáson keresztül is ápolhassák anyanyelvüket.

Jelenleg több mint háromszáz videó található a tegnap.ma irodalmi és kulturális portálon, szerzőik között magyarországi és a határon túl élő magyar írók-költők egyaránt megtalálhatók, közöttük számos Kossuth-díjas, József Attila-díjas, Magyarország Babérkoszorúja-díjas alkotó, de a pályakezdő fiatalok szintén teret kapnak. A felolvasások mellett irodalmi és kulturális eseményekről is beszámolnak. Betűrendbe sorolt szerzők és témák szerint is kereshetnek látogatóink az oldalon, melyet a következő linken érhetnek el: https://tegnap.ma/

Az eseményről készült videó szombattól elérhető a tegnap.ma portálon.

Fotók: Székelyhidi Zsolt