A könyvtárak ma már kulturális csomópontok és digitális központok is
Július 14. és 16. között Kaposváron tartja idei vándorgyűlését a Magyar Könyvtárosok Egyesülete. Mostani írásunkkal, ha csak morzsányit, de mégis szeretnénk hozzájárulni a nagy kulturális találkozó sikeréhez.
Könyvtári kavalkád
Hazánkban széles kört jelent a könyvtárak halmaza, melyben az elsőszámú az úgynevezett nemzeti könyvtár kategóriát egyedül képviselő Országos Széchenyi Könyvtár. Az ország második legnagyobb városában található a nemzeti gyűjtőkörű könyvtár kategória ugyancsak egyetlen prominense, a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár. Közel egytucat szakkönyvtár várja a kutatókat, olvasókat, melyek között van a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár vagy a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadtörténeti Könyvtár.
Egy újabb, immár szélesebb kör az egyetemi és főiskolai könyvtárak köre, ide huszonöt intézmény tartozik, illetve működnek még úgynevezett egyházi- és szakkönyvtárak is, melyek különlegessége, hogy egyházi intézmények vagy múzeumok részét képezik tartalmuk, jellegük miatt.
Az átlagember zömében a megyei és városi könyvtárakkal találkozik leginkább, vagyis ide járnak a leggyakrabban. Ezek száma Magyarországon ötven fölött van.
Változó keretek, változó feladatok
Ma már az eredeti könyvtárak volumenével vetekszik az elektronikus könyvtárak egyre szélesedő köre, melyben Magyarországon megtalálható az általános-, a különféle tudományterületekkel, vallásokkal foglalkozó-, szépirodalommal kapcsolatos tékák. Szintén ezen virtuális halmaz részei a megyei, vidéki elektronikus könyvtárak, a különböző oktatási intézmények elektronikus könyvtárai és a képkönyvtárak is.
A 21. századi könyvtár szolgáltatásai – mint a fenti lista is utal rá – rendkívül szerteágazóak. Így a regisztrálás, kikölcsönzés hagyományos szertartásosságán túl lehetőség van többféle elektronikus szolgáltatás igénybevételére, melyek között ott van a fénymásolás, szkennelés, nyomtatás, laminálás, szövegszerkesztési feladatok elvégeztetése, illetve a számítógép, internet használata.
A fentieken túl a könyvtárak egyben kulturális és közéleti csomópontok, központok, ahol a különféle nemzedékek, szakmák, társadalmi csoportok találkoznak egymással, akár spontán, akár az intézmény által megszervezett különböző rendezvényeken, író-olvasó találkozókon, előadásokon, tematikus fórumokon, foglalkozásokon, gyerekeknek, fiataloknak tartandó nyári táborokon.
Vándorgyűlés évről évre
Egypercesek
Adventi programok a Petőfi Irodalmi Múzeumban
Íme a PIM év végi programjai
A mai egyetemisták egyre kevesebb könyvet olvasnak” – írja Rose Horowitz publicista az Atlantic magazinban