Trigger Warning – A kiváltó figyelmeztetés

Amikor azt gondoltuk, hogy szinte minden oldalról jól ránkpirítottak, mert magyarként kritizálni mertük az Európai Unió vezető testületeit és ezért elterveztük meghunyászkodásunkat, megjött Mick Hume és korántsem politikailag korrekt felütésű könyve, a Trigger Warning. A brit szerzőt alapvetően a Mathias Corvinus Collegium kapta fel és hívta meg Magyarországra, majd a vele, róla készült cikkek, interjúk között ott találjuk az MCC és a Mandiner cikkét is.

Kép forrása

Egy könyv a demokráciavesztésről

Az első jó kérdés talán az lehet Mick Hume Trigger Warning című kötete kapcsán, hogy manapság még mi az, amivel ki lehet egyáltalán verni bal- és jobboldalon, a progresszívek és a konzervatívok köreiben azt a bizonyos biztosítékot? Mert, hogy valljuk be, kissé (és persze nem is olyan kissé) lealacsonyodott az ingerküszöbünk. Már mindenre ugrunk, ami a hazai és a nemzetközi sajtóban, közösségi oldalakon feltűnik, igaz, már talán egyre kevésbé vagyunk olyan zabosak, mint az elején. (Na, de mikor is volt az az elején? Jó kérdés.)

A Trigger Warning, mely már eleve olyan, mint egy süvölvény punk metal banda neve, vagy netán egy horror sci-fi film címe, pedig Hume csak ebben a két szóban kívánta arcunkba tolni a lényegek lényegét. Miről is van szó? Alapvetően a Brexit okán kicsúcsosodó demokráciavesztésről, mégpedig abban a Nagy-Britanniában, mely a demokrácia őshazája, már ha Cromwell Olivér nem tévedett nagyot.

Kép forrása

A woke háború

A szerző az MCC meghívására érkezett könyve magyarországi promótálására és szíves örömest adott több interjút, elsőként az MCC-n. Ebben egyebek mellett így nyilatkozott: „A közösségi médiából próbálják kitúrni azokat, akik szerint két nem van. Professzorokat rúgnak ki ezért, és a kollégáik nem állnak ki mellettük. A szólásszabadságot a múltban is támadták, így tettek a huszadik századi totalitárius rezsimek is. Ma már viszont alulról jön a cenzúra, ezek radikális mozgalmárok, akik kevesebb szólásszabadságot akarnak. Mindig a gyűlöletbeszédre hivatkoznak, de új jelenség, hogy alulról tesznek így. Ma este a woke háborúról beszélünk, ez egy új háború.”

Ezt a fajta baloldai tendálást már az Egyesült Államok elmúlt évekbeli BLM és cancel culture történései alapján már ismerjük, de Mick Hume-mal ugyancsak bajba lehet a nyugati baloldal, mert Hume maga is szocialista, sőt. Mint olvashatjuk a róla szóló netes lexikonbeli cikkben: „Hume húszas éveiben szerkesztője lett a következő lépésnek, a már megszűnt Forradalmi Kommunista Párt újságjának, 1988-ban elindította a párt Élő Marxizmus című folyóiratát.”

Kép forrása

A demokrácia alapja

Az újságíróból lett író az MCC-n adott interjúban azt is állítja, hogy a briteknél, illetve úgy általában a nyugati világban „a baloldal elvesztette hitét az emberiségben és a demokráciában. Ezek az emberek nem hisznek a vita megnyerésében, inkább rasszistának nevezik ellenfeleiket és el akarják hallgattatni őket. Állandóan diverzitásról beszélnek, de nem akarnak a gondolkodás terén sokszínűséget látni. Ez az új világ manapság.”

Könyve az elmúlt időszak, de pontosabban az ezredforduló utáni társadalmi folyamatok lenyomata, elemzése, értelmezése. Hume azt sem rejtette véka alá, hogy eléggé elkeseredett a fent idézett nagy-britanniai állapotok miatt, ezért – és ezt már a Mandinerben olvashatjuk – kifejtette: „A szólásszabadság a demokrácia alapja, amit most létében fenyegetnek, s a fő baj, hogy nem is küzdünk érte. Egy szabad államban minden férfinek és nőnek meg kell adni a lehetőséget, hogy elmondja, amit akar, de ha ma ezt kiírná Twitterre, lehet, hogy egyesek már halálra akarnák ítélni.”