Cirkálófesztivál

Péntektől vasárnapig tartó minifesztivállal – többek közt kiállításokkal, előadásokkal, filmvetítésekkel és beszélgetésekkel – emlékeznek meg a hetvenöt éve elhunyt Rejtő Jenőről a K11 Művészeti és Kulturális Központban.

Kép forrása

Légiótól Rejtőig
A FüligFred légiója – I. Erzsébetvárosi cirkálófesztivált – Erzsébetváros Önkormányzata, a Petőfi Irodalmi Múzeum és a K11 Művészeti és Kulturális Központ közös programját – pénteken délután Berezvai Márta trombitás produkciója nyitja, majd Bíró Ferenc diafilmtörténész előadására (Menekülés az idegenlégióból; Piszkos Fred, a kapitány; A tizennégy karátos autó) várják az érdeklődőket. Ezt követően A mesélő ceruza Rejtő-regéi címmel kerekasztal-beszélgetést tartanak irodalom, színház és képregény összefüggéseiről (Korcsmáros Péter, Korcsmáros György, Korcsmáros Gábor, Litkai Gergely, valamint meglepetés-vendégek) , este pedig a Patria Nostra – '56-os menekült kamaszok a Francia Idegenlégióban című dokumentumfilmet vetítik le a helyszínen – mondta Bóka B. László, a program egyik szervezője.
Szombat délután Molnár Tibor hangrestaurátor tart gramofontörténeti előadást az 1930-as évek magyar könnyűzenéjéről, majd Nóvé Béla történész mesél az érdeklődőknek a francia idegenlégió történetéről, annak magyar vonatkozásairól és Rejtő Jenő légiós mítoszáról. Őt követi Maczó Balázs muzeológus, aki Erzsébetváros 1930-as évekbeli szórakoztatóipari színhelyeiről tart előadást. A napot Darvas Ferenc zongoraművész koncertje zárja, aki a Rejtő-korabeli zenei kínálatból mutat be szemelvényeket.
Vasárnap „Alkoholba fojtotta a részegségét...” címmel kóstolóval egybekötött italtörténeti prezentációval készül az érdeklődőknek Kottra Dezső bármixer, majd Varsányi Ferenc vetítettképes előadását lehet meghallgatni készülő animációs filmjéről, a Piszkos Fred közbelépről. Este Thuróczy Gergely Rejtő-kutató előadására várják az érdeklődőket, akik Rejtő Jenő életéről, családjáról és erzsébetvárosi vonatkozásairól tudhatnak meg érdekességeket. Az esten Bóka B. László helytörténész moderál.

Kép forrása

Regényben, képregényben, diafilmen
A gyerekeket szombaton és vasárnap kézműves játszóházba várják, a felnőtteknek Rejtő-kvízzel készülnek, valamint folyamatosan vetítenek olyan, Rejtő életében készített filmeket, mint a Sportszerelem, az Urilány szobát keres, a Pillanatnyi pénzzavar vagy a Pepita kabát.
Kiállítás nyílik a Piszkos Fred közbelép című animációs film figuraterveiből, Garisa H. Zsolt és Korcsmáros Pál képregényrajzaiból, és Rejtő Jenő színpadi műveinek plakátjaiból, színlapjaiból is szerveznek bemutatót, valamint Eredeti ponyvák az 1930-as évekből címmel is nyílik tárlat.
Bóka B. László elmondta, hogy mindenkit várnak, aki tudja, ki volt Rejtő Jenő, aki szereti, aki regényben, képregényben vagy diafilmen ismerte meg, valamint azokat a fiatalokat is, akik tudni szeretnék, „mi is az eredeti pesti humor”. „Abban reménykedünk, hogy Rejtő Jenőnek még ma is jelentős a rajongótábora, és talán nem csupán az idősebbek között”.

Kép forrása

Szimbolista vagyok
Végül, álljon itt egy rövid idézet A tizennégy karátos autó című fergeteges humorú könyvből.
– Boisson vagyok – felelte Gorcsevnek a hentes. – Önt hogy hívják?
Gorcsev nem szerette az ilyen kérdéseket.
– Nevem Tintoretto – felelte szokás szerint nyomban és ostobán.
– Hm… mintha már hallottam volna magáról.
– Festő vagyok.
– Igen, emlékszem! Honnan is való ön?
– Cinquecentóból.
– Az valahol Savoiában van?
– Kis község. Avignon és Toulon között.
– Tudom… tudom… egy rokonom lakott ott… illetve a közelben… Van ott egy hasonló helység, nem?
– De igen. Quattrocento.
– Igen, olyasmi. Rendezőpályaudvara van. Itt élt egy rokonom, sovány ember, írnok volt.
– Aha! Ismerem!! A Petrarca?
– B–vel kezdődik a neve…
– Botticelli.
– Azt hiszem…
– Persze! Sandro Botticelli! Mit csinál most az öreg?
– Tajtékpipákat…
– Ő az! Jó barátom!
– Itt jó lesz, kedves Tintoretto úr… közel vagyunk az ablakhoz. Mi a tisztelt keresztneve?
– Kázmér – felelte Gorcsev.
– Szép név. Tintoretto Kázmér. És miféle mestersége is van?
– Szimbolista vagyok.
– Igazán? Zenél is? Én sajnos nem játszom semmiféle hangszeren.
– Sajnálhatja. A szimbolizmus igen finom muzsika.
– Magával hozta az izét… a szimbolát?
– Itt van a kis dobozban… Hosszú hangszer. Három darabból rakom össze.
– Miért áll ezen a dobozon, hogy Gorcsev?
– Ez az álnevem… Az ön unokaöccse sem volt született Botticelli.
– Nem. Úgy hiszem, Brazsiknak hívták. Elzászból ment délre.
– Tudom. Erről sokat mesélt. Említette azt is, hogy önök valamikor gyermekek voltak.
– Igen? Érdekes, csakugyan így volt….

Helyszín: K11 Művészeti és Kulturális Központ, 1075 Bp., Király u. 11.
Belépés díjtalan, kilépés bizonytalan...