Megkezdődött a Margó Irodalmi Fesztivál

Ha a nyári nagy könyves szezon után lassan elkezdtek megjelenni a könyvfesztivál-elvonási tünetek, akkor most végre elmúlhatnak. A mai napon, azaz október 12-én megnyílt a Margó Irodalmi Fesztivál, amelyen öt nap alatt több, mint félszáz izgalmas program, meg jó három tucatnyi dedikálás vár a mindenre elszánt könyvdühöncökre.

Íróközpontú buli

Noha ma már hagyományos könyves rendezvénynek érezzük a Margót, valójában csak 2011-ben rendezték meg először. Az eseménnyel egyfajta íróközpontú bulit szerettek volna összehozni az ötletgazdák, ami megmutatja a könyveken túli világot is. Aki egyszer-kétszer volt már a rendezvény valamelyik programján, az pontosan tudja: sikerült. A Margó egészen másképp közelít az irodalomhoz, mint a hagyományos könyves fesztiválok.
Az idén egyébként második alkalommal rendezik meg az őszi Margó-bulit, amely elsősorban a friss megjelenésekre, illetve a külföldi szerzőkre koncentrál, így egészítve ki a nyári Margó-őrületet, amely hagyományosan a kortárs magyar irodalom és írók fesztiválja. Újdonságként ez alkalommal könyvvásár is kíséri a rendezvénysorozatot, ahol – ha már az új megjelenések kerültek a fókuszba – mindjárt be is szerezhetjük az izgalmasabbnak ígérkező köteteket.
Természetesen a rendezvény minden eseménye ingyenes, már amennyiben a könyvvásárlást, illetve a Tesla Budapestben – a fesztivál központi helyszínén – a kávé, üdítő, vörösbor fogyasztását nem tekintjük eseménynek. Mert azok nem.

Hazai és külföldi tollforgatók
A programok során számos érdekesség és különlegesség várja a könyvbarátokat. Új kötettel jelentkezik mások mellett Varró Dániel, Tolnai Ottó és Garaczi László. Izgalmasnak ígérkezik Lévai Katalin és Haszán Míra Át a smaragdhídon című „négykezesének” bemutatója, már csak azért is mert Haszán Míra Lévai Katalin kiskamasz unokája.
Elismert, sőt sok esetben jelentős díjakkal jutalmazott külföldi szerzők is felbukkannak a rendezvényen. Francia, olasz, lengyel, szlovén, román írók mutatkoznak be, olyan műveket hozva magukkal, amelyek hazájukban, illetve Európában már komoly sikereket arattak. Itt lesz, illetve bizonyára már itt is van a francia Jean Mattern, a szlovén Drago Jančar, a román sikerszerző, Radu Ţuculescu, vagy az olasz Alessando Mari. Érdekes beszélgetések során ismerhetik majd meg a Margó látogatói a külföldi tollforgatók nézőpontjait.
Az öt napos rendezvény során egyébként gyermekprogramok, koncertek, vetítések, remek beszélgetések, és persze nagyszerű könyvek várják az érdeklődőket, akik a részletekről a Margó honlapján tájékozódhatnak.

Múlt és jövő
Persze, bármennyire is az újdonságokra koncentrál az őszi Margó, azért a szervezők nem mehettek el szó nélkül az irodalmi múlt mellett. Esterházy Péterre emlékeznek például csütörtök este. A közelmúltban elhunyt író Ruszthi Zsolt filmjében lesz látható. 1956-ról is megemlékeznek, például a Litera Szigorúan titkos című meghívásos pályázatára érkezett szövegekkel, többek között Bereményi Gézával, Kemény Istvánnal és Grecsó Krisztiánnal.
És, hogy valami kevesebb megrázkódtatást kínáló emlékezés is legyen, Nádas Péterrel az Emlékiratok könyve megjelenésének harmincadik évfordulóját ünnepli meg az irodalmi fesztivál a nyitóprogramján.
A múlt mellett ez alkalommal is nagy hangsúlyt kap a jövő. Az őszi Margó utolsó estéjén adják át az első prózakötetes szerzőket jutalmazó Margó-díjat. Vasárnap este derül majd ki, hogy a most esélyes három jelölt, Makai Máté, Koriolán dala című novelláskötetével, Milbacher Róbert Szűz Mária jegyese című könyvével, vagy Molnár T. Eszter Stand-up! – Egy majdnem normális család című kötetével nyerheti el az ötszázezer forintos pénzjutalmat és a szakmai támogatást. A díjátadón a Margó-díj mellett a Budapest a fiatal tehetségekért program százötvenezer forintos különdíját is kihirdetik, amelyet a fesztivál kiemelt támogatója, Budapest Főváros Önkormányzata ajánl föl az egyik szerzőnek.