Kapcsolat – Könyvtár – Együttműködés

Szerdán, a rendezvény nulladik napjával kezdődik a Magyar Könyvtárosok Egyesületének negyvennyolcadik Vándorgyűlése. Ez alkalommal Veszprém ad otthont a hazai könyvtárosokat összefogó legnagyobb rendezvénynek, amelyet 1969 óta, minden esztendőben megszervez az Egyesület.

Felelősséggel a sikeres közösségekért

Veszprém egyébként másodszor lesz házigazdája a Vándorgyűlésnek, hiszen 1979-ben már vendégül látta a dunántúli város a magyar könyvtárosokat. A szombatig tartó nagyszabású szakmai rendezvény egyfelől alkalmat ad a házigazdáknak arra, hogy munkájukat, ötleteiket, értékeiket megmutassák az ország távolabbi pontjain élő kollégáknak, másfelől lehetőséget kínál a tapasztalatcserére, a baráti, szakmai kapcsolatok elmélyítésére, megteremtésére.
A Vándorgyűlés minden alkalommal valamilyen központi témát jár körül. Ehhez igazodnak a plenáris előadások és aszekciós programok. Idén a Kapcsolat – Könyvtár – Együttműködés Felelősséggel a sikeres közösségekért címmel hirdette meg az Egyesület a vándorgyűlést, s ennek megfelelően a programok is az együttműködés kérdéseit járják majd körül.
A tervezett program szerint csütörtökön, az érkezés és regisztráció után, délután kezdődik a nyitó plenáris ülés, amelyen Barátné dr. Hajdu Ágnes, az MKE elnöke, Dr. Navracsics Tibor, az Európai Bizottság Kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa, Sepsey Tamásné dr. Vígh Annamária, az EMMI Közgyűjteményi Főosztály főosztályvezetője, Porga Gyula, Veszprém Megyei Jogú Város polgármestere, dr. Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora, Pálmann Judit, az Eötvös Károly Megyei Könyvtár igazgatója köszönti a vendégeket, illetve osztja meg gondolatait a Vándorgyűlés résztvevőivel.

Börtönbe mennek a résztvevők
Pénteken délelőtt kisplenáris üléssel folytatódik a munka, amelyen arról lesz szó, miképpen vehetnek részt a könyvtárak és könyvtárosok a Digitális Jólét Programban. A Kisplenáris ülés után szekció-munka következik.
A Bibliográfiai Szekció az egyetemi könyvtárak, közgyűjtemények együttműködéséről és a bibliográfiai szolgáltatások változásairól lesz szó. Az Olvasó Könyvtáros sorozatban: Kjell Westö finn-svéd író két regénye mutatkozik be. A Csongrád Megyei Könyvtárosok Egyesülete a szakmai belső kommunikáció lehetőségeit járja körül. A Helyismereti Könyvtárosok Szervezete természetesen azt vitatja meg, milyen szerepe lehet a könyvtárnak a helyi közösségek életében. A balatoni helytörténészek találkozóján a helyismereti szervezetekről lesz szó. A Jogi Szekció különlegessége az lesz, hogy a résztvevők ellátogathatnak a Veszprémi Törvényszékre és a Börtönmúzeumba. A Könyvtárostanárok Egyesületének szekciójában az olvasóvá nevelés módszereit, tapasztalatait vitathatják meg a résztvevők. A
Gyermekkönyvtáros Szekció résztvevői a közösségépítés lehetőségeit elemzik. A Múzeumi Szekció az értékőrzés és a helyi örökség bemutatásának újszerű trendjeit járja körül. Különleges programot, balatoni nosztalgiahajókázást ígér a Műszaki Könyvtáros Szekció, tekintettel arra, hogy százhetven esztendeje indították első útjára az első magyar lapátkerekes hajót, a Kisfaludy gőzöst. Az Olvasószolgálati Szekció Civilekkel karöltve címen hirdette meg programját, amelyen egyebek mellett az e-könyvek új beszerzési modelljeiről is szó lesz. A Társadalomtudományi Szekció a tudásmegosztás kérdését vitatja meg, a Tudományos- és Szakkönyvtári Szekció résztvevői pedig arról tanácskoznak, hogy miképpen támogathatja a kutatásokat a könyvtári munka. A Zenei Könyvtárosok Szervezete egy érdekesnek ígérkező kerekasztal–beszélgetést szervez a muzsikusok és könyvtárosok kapcsolati hálójáról.

Hat-nyolcszáz könyvtáros inváziója
A rendezvényt befejező záró plenáris ülést követően szombatra már csak szakmai kirándulásokon kell helytállniuk a könyvtárosoknak, de az elmúlt évek tapasztalatai alapján kijelenthetjük, hogy ebben a tekintetben nem lesz nehéz dolguk.
A szervezők nem alaptalan büszkeséggel szokták hangoztatni, hogy a Vándorgyűlés az ország egyik legnagyobb szakmai rendezvénye, hiszen kevés olyan tömörülés akad, amelyik évről évre hat- nyolcszáz szakembert tud elvinni a maga rendezvényére. Ugyanakkor az eseményre nem csupán a hazai könyvtárosok érkeznek szép számmal, de a határon túli kollégák a külföldi társszervezetek képviselői és a fiatal, szakmába most kerülő hallgatók is részt vesznek a találkozón.
A fiatal szakemberek persze nem csak azért jönnek el, hogy a szakmai közösséget megismerjék, de azért is, mert a rendezvényen veheti át elismerését az Év fiatal könyvtárosa díj kitüntetettje is. És, ha már szóba került a díjazás, akkor azt is érdemes megemlíteni, hogy természetesen itt adják át a legjobb könyvtárosnak járó Fitz-díjat, és egyéb szakmai elismeréseket.
A tartalmasnak ígérkező rendezvénnyel kapcsolatban mindezek után már csak annyit érdemes megjegyezni, hogy kitartást kívánunk Veszprém lakosainak: viseljék türelemmel a könyvtárosok várható invázióját!