Megnyílt a Szent István Könyvhét

Hétfőn kezdődött és szombatig tart a huszonharmadik Szent István Könyvhét. A keresztény szellemiségű könyvkiadók seregszemléjén a budapesti Ferenciek terén felállított sátrakban több, mint harminc könyvkiadó várja minden nap délelőtt 9-től este 7 óráig a látogatókat. A könyvhetet Erdő Péter bíboros, a rendezvényt szervező Szent István Társulat fővédője nyitotta meg hétfő délelőtt. A megnyitó keretében a bíboros Spányi Antal székesfehérvári megyés püspökkel együtt átadta az idei Stephanus-díjakat.

Hétezer kiadvány, hetven újdonság

A Szent István Társulat az Ünnepi Könyvhét mintájára 1993-ban rendezte meg az első Szent István Könyvhetet. A közel negyed évszázados múltra visszatekintő könyvhéten – amely mára a keresztény könyvkiadók legismertebb és legrangosabb hazai seregszemléje lett – évről évre egyre többen vesznek részt, és idén is Budapest belvárosában, az immár hagyományos helyszínen, a Ferenciek terén válogathatnak a széles kínálatból a keresztény könyvkiadás iránt érdeklődő látogatók.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának dísztermében megtartott hétfő délelőtti ünnepélyes megnyitón elhangzott: a könyves seregszemlén hétfőtől szombatig huszonnégy – Makovecz Imre által tervezett jurtasátorban – harminchárom kiadó várja a közönséget hétezer kiadvánnyal, köztük mintegy hetven könyvheti újdonsággal.

Irodalom és teológia
Az ünnepi megnyitó keretében adták át az idei Stephanus-díjakat. A díj a Szent István Társulat és a Stephanus Alapítvány kulturális díja, amelyet évről évre a Könyvhét megnyitóján adnak át irodalmi és teológiai kategóriában. A díjazottak olyan szerzők, akik „magyar nyelven megjelent műveikben, publikációikban az egyetemes keresztény európai kultúra értékrendjét közvetítik, mind a teológiai tudományok, mind pedig az irodalmi műfajok területén”. A díjat alapításától napjainkig ötven személy nyerte el.
A hagyományoknak megfelelően ez alkalommal is Erdő Péter bíboros, valamint Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök, a Magyar Katolikus Rádió vezérigazgatója átadják a díjakat: teológiai kategóriában Kocsis Imre professzor úrnak, irodalmi kategóriában pedig Michael Hesemann történésznek.
Kocsis Imre legfőbb kutatási területei: az Újszövetség kortörténete; a hegyi beszéd; Lukács evangéliuma és a lukácsi teológia valamint Szent Pál teológiája. E témakörök mindegyikéről önálló köteteket publikált, számos egyéb magyar és idegen nyelvű tanulmány mellett. Munkásságának köszönhető a Szent István Társulat által kiadott magyar nyelvű bibliafordítás újszövetségi könyvekhez írt bevezetőinek revíziója.
Michael Hesemann nevéhez fűződik az első modern történeti tanulmánykötet megírása a keresztényellenes, újpogány ideológiai hátterű náci mozgalomról, a közelmúltban a Vatikáni Titkos Levéltárban egy addig kiadatlan, értékes dokumentumra bukkant az örmény népirtásról.

Negyvenhárom szerző dedikál
A megnyitón megtudhatták az érdeklődők, hogy a Ferenciek terén az elkövetkezendő napokban negyvenhárom szerző dedikálja majd könyveit – mások mellett Jelenits István piarista szerzetes, Lackfi János költő, Beer Miklós váci megyés püspök és Szabó Ferenc jezsuita szerzetes –, a Stephanus Könyvesházban pedig minden délután előadásokat és könyvbemutatókat tartanak.
A könyvhéten a katolikus egyházi kiadók, a szerzetesrendek kiadói és a katolikus sajtó képviselői mellett bemutatkoznak a protestáns kiadók is. A résztvevők az ország számos térségét képviselik, Budapesten kívül Szegedről, Pannonhalmáról, Kecskemétről, Nyíregyházáról, sőt Erdélyből és a Délvidékről is érkeztek könyvkiadók. Számos résztvevő kiadó kínál most árengedményt. Sok kiadványt a rendezvény egész ideje alatt 20% kedvezménnyel lehet megvásárolni. A könyvhétre ellátogató olvasókat irodalmi, lelkiségi, teológiai, történeti és filozófiai művek sokaságával várják a kiadók.