A leleplezett Marwell-rejtély

Néhány hónappal ezelőtt, George B. Marwell Világok útvesztője című regényének bemutatóján Réz András filmesztéta úgy fogalmazott: a szerző ügyesen ötvözi azt, ami sikerre vitte Dan Brownt és azt, ami a kánonba emelte Umberto Ecot, emellett a kötet számára Agatha Christie-t is megidézte. Ám akkor Marwell sajnos nem tudott megjelenni a bemutatón, azóta sem bukkant föl sehol. Pedig a szerző, akit Ecohoz, Brownhoz és Agatha Christie-hez hasonlítanak, sokak érdeklődését felkeltette.  Nem meglepő tehát, ha a 22. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra beígért dedikálásra nagyon sokan voltak kíváncsiak. A kiadó közleménye szerint a dedikálásra a galaxis távoli vidékeiről is érkeztek rajongók, ami alighanem páratlan a könyvfesztivál, és a hazai könyvkiadás történetében...

Filozofikus antikvárius

A kiadó különböző anyagaiból annyit lehetett tudni Marwellről, hogy antikvárius, vagy az volt, akinek van némi affinitása a filozófiához és a vallástörténethez… Bizonyára angol, s talán Londonban, esetleg valahol London környékén él.
Nos, a könyvfesztiválon kiderült, mindez nem igaz.
„A kiadó lehetőséget adott nekem arra, hogy fél évig George B. Marwell lehettem, és ez a bennem lakozó játékösztönt messzemenőkig kielégítette. Azért is érdekes volt Marwell bőrébe bújni, mert a figura nagyon sokban különbözik tőlem! Mint a könyv fülszövegéből kiderül, George B. Marwell egy sikeres író. A valóság ennél sokkal prózaibb….”– nyilatkozott a szerző, Balikó György.
„A kitalált és a valódi szerző között annyi hasonlóság van, hogy én is filozófiával foglalkozom, sőt, korábban antikvárius is voltam. Nekem viszont nem kenyerem az írás, és talán nem is lesz.”

Nem elég az író
A szerző a dedikálás alkalmával arról is beszélt, hogy nem dédelget írói ambíciókat. Úgy nyilatkozott, hogy számára az írás csak egy hobbi, amit kitartóan és régóta gyakorol, de soha nem vette túl komolyan. „A Világok útvesztője az egyetlen olyan akcióm, amit elkezdtem komolyabban venni, s ettől nem biztos, hogy jobb az eredmény.”
Balikó György szerint az, hogy őt most sokan írónak tartják, csak azért van, mert könyve megjelenése óta olvasói is vannak. „Nem vagyok profi író, nem az önmegvalósítás vágya mozgatott, inkább a varázslat. Az, hogy szavakkal létrehozhatok egy figurát, egy tájat, egy szituációt. Olyasmit, ami korábban nem létezett. Persze, egyre inkább rá kell jönnöm, hogy ehhez a varázslathoz nem elég az író: kell még valami. Pontosabban még valaki: az olvasó. A varázslat nem a papíron történik, hiszen ott csak holt betűk sorakoznak. A varázslat akkor jöhet létre, ha van, aki kézbe veszi és elolvassa a betűket. Nem véletlen, hogy a könyvben felmerül az a kérdés, mi történik a tengernyi írott szöveggel, ha egyik napról a másikra megszűnnének az olvasók… Ha nincs olvasó, akkor az írott szöveg nem több mint értelmetlen jelek sorozata” – fogalmazott a szerző.

Közérthető filozófia
A Világok útvesztőjének bemutatásán Láng Benedek tudományfilozófus, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tanszékvezetője, a regény filozófiai kérdéseiről beszélt.  Elmondta, hogy szerinte Marwell, vagy most már mondjuk így, Balikó György regénye azért jó, mert komoly filozófiai eszmefuttatásokat izgalmas, krimi-szerű cselekménybe oltva tesz fogyaszthatóvá. Láng Benedek úgy vélte akkor, hogy a szerző valami különlegeset tud: közérthetően izgalmasan tálalja a filozófiát olyanoknak, akik talán még soha nem találkoztak a bölcselettel.
Most a szerző úgy nyilatkozott, hogy amennyiben folytatja az írást – ami persze attól is függ, mennyire lesz sikeres a Világok útvesztője –, akkor természetesen a filozófia is terítéken marad.
„Úgy vélem, ha van valami, ami miatt ezt érdemes csinálni, akkor az pont a filozófia közelebb hozása az emberekhez. A könyvpiacon hemzsegnek a bevezetés-a-filozófiába típusú könyvek, de én azt látom, hogy nem töltik be a címekkel vállalt feladatot. Ma már jobbak a kerülőutak, amikor a könyv szórakoztatás közben gondolkodtat, s megmutatja, hogy a kettőt nem kell szétválasztani. Nem biztos, hogy két pont között a legrövidebb út az egyenes.”