Jókai napok Füreden

A városhoz több szállal kötődő Jókai Mórnak állít emléket immár több, mint húsz éve az izgalmas, tartalmas rendezvénysorozat. Az író egykori villájában berendezett emlékházban, illetve udvarában irodalmi estek, könyvbemutatók, kiállítások, sajátos tárlatvezetés, könyvvásár, zenei és gasztronómiai kínálat – így az elmaradhatatlan Jókai bableves főző verseny – várja a látogatókat a huszonnegyedik alkalommal meghirdetett balatonfüredi Jókai napok programsorozatán jövő hét szerdától vasárnapig.

Szellemi pezsgést és sokféleség

A programok az irodalmi, a színházi, a zenei valamint a gasztronómiai kínálat sokféleségével igyekeznek megmutatni azt a „szellemi pezsgést és sokféleséget”, amely Jókait, a legnagyobb magyar romantikus regényírót, illetve a reformkori Balatonfüredet jellemezte.
A rendezvénysorozat szerdán, az egri Gárdonyi Géza Színház táncelőadásával kezdődik, Jókai Mór A cigánybáró című művének táncmese feldolgozását Szaffi címmel láthatja a közönség a Balaton Szabadidő és Konferencia Központban, este pedig ugyanitt a Cigánybáró című táncjátékot mutatják be. Másnap a Jókai Emlékházban, Jókai Mór 1870-ben épült villájában Jókai és a franciák címmel tart tárlatvezetést Csorba Csilla, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója, este pedig a Bohém Ragtime Band játszik a Kisfaludy Galériában.

Jókai séta
A Jókai Emlékház kertjében Balatonfüred Város Koncert Fúvószenekara ad térzenét pénteken, az ünnepélyes megnyitót megelőzően, majd könyvbemutatókra várják az érdeklődőket a Bergmann cukrászdában.  Borhy László akadémikus mutatja be Archaelogica Brigetionensia című, a komáromi római kori feltárások eredményeit felvonultató könyvsorozatot, majd A komáromi fiú, aki meghódította a világot című tizenharmadik Jókai-napi kiskönyvet a sorozatszerkesztő, Praznovszky Mihály irodalomtörténész ismerteti.
A zárónapon Jókai séta indul a reformkori városrészben, mely a Jókai Emlékházban ér véget. Itt tárlatvezetéssel és irodalmi játszóházzal várják az érkezőket.     
A programsorozat keretében írják alá azt a kulturális együttműködésről szóló megállapodást, amely szerint Jókai szülővárosa, Komárom és Balatonfüred testvérvárosává válik.

A nagy mesemondó
A hagyományos rendezvénysorozattal a magyar irodalom egyik kiemelkedő alakjára, Jókai Mórra emlékezik a város, aki füredi villájában írta az Aranyember című regényét.
Jókai Mór (1825-1904) iskoláit Pozsonyban Pápán és Kecskeméten végezte. Első regénye 1846-ban jelent meg Hétköznapok címmel. Néhány jelentős műve: Az új földesúr (1862), A kőszívű ember fiai (1869) És mégis mozog a Föld! (1872) A Fekete gyémántok (1870) Az arany ember (1873). Utolsó éveinek egyik legolvasottabb alkotása, a Sárga rózsa (1893)     
Ötvenéves írói jubileumán 1894-ben az egész ország ünnepelte, a Révai Könyvkiadó ekkor kezdte megjelentetni összes műveinek kiadását.
A „nagy mesemondó” mindmáig a legolvasottabb magyar írók közé tartozik. Jókaival lett teljessé a magyar romantika. Életműve a száznál is több kötetben felidézi a nemzeti múlt egészének látomását, és tükrözi azt az utat, amelyet a magyar társadalom a nemesi világtól a kibontakozó polgári világig megtett.