Könyvtáros Vándorgyűlés

Csütörtökön kezdődik Sopronban a Magyar Könyvtárosok Egyesületének negyvenhatodik vándorgyűlése. Az egyesület 1969 óta évente rendezi meg, változó helyszíneken, mindig más-más városban a könyvtáros szakmai napokat. A házigazdák így alkalmat kapnak arra, hogy bemutassák a vendégeknek új, vagy megújult könyvtárukat, illetve megismertessék a szakmai közvéleménnyel a helyi igényekre, ötletekre, elképzelésekre épülő könyvtáros munkát.

Ezernyi könyvtáros rohama
A vándorgyűlés tematikáját mindig valami aktuális, izgalmas könyvtárszakmai kérdés határozza meg, ehhez igazodik a plenáris előadások programja és a szekciók témaválasztása. Természetesen az éves könyvtáros vándorgyűlésen nem pusztán egymástól tanulnak, kérdeznek, egymással ismerkednek a könyvtárosok, hanem a rendezvényen megjelenő szakmai kiállítók is bemutatkozhatnak – az informatikai rendszerek fejlesztőitől a bútorgyártókig – illetve sok esetben részt vesznek a rendezvényeken a kormányzat képviselői is.
A házigazdák számára turisztikai eseményként is fontos a vándorgyűlés, hiszen ezekben a napokban a várost ellepi 6-800 könyvtáros. És, de hát ezt alighanem mindenki tudja, a könyvtáros egészen különös alakja a magyar értelmiségnek. Összetéveszthetetlen, egyedi jelenség, a kultúra közvetítésének küldetésével felruházott váteszi személyiség. Egyszerre csaknem ezer ilyen kultúrmédium jelenléte még a nagyobb városokat is felforgatja.
A vándorgyűlést ugyanis kulturális rendezvények, hangversenyek, baráti találkozók, városnéző, városkörnyéket beutazó kirándulások kísérik, s így a rendezvénynek otthont adó város hirtelen megtelik kultúrával, könyvszeretettel, művelt közönséggel. A múzeumokban és kiállítótermekben, a könyvesboltokban és antikváriumokban mintegy varázsütésre megélénkül a forgalom.
Persze kár tagadni: a kávéházakban, cukrászdákban és borozókban is…

Intelligens szolgáltatás
A július 17-én, csütörtökön, Sopronban kezdődő vándorgyűlés témája az intelligens szolgáltatás, a szolgáltatások intelligenciája. A rendkívüli informatikai kihívásokkal szembesülő hazai könyvtári rendszer természetesen igyekszik naprakész választ adni a változó technikai körülmények miatt megváltozó olvasói igényekre, de természetesen időnként szükség van az összegző és új utakat feltáró tanácskozásokra.
Így a szakmai konferencia témái között számos érdekesség lesz. A bibliográfiai szekcióban például Nagy Zsuzsanna a Budapesti Corvinus Egyetem Központi Könyvtárának főigazgatója tart előadást
Hagyomány és lelemény az egyetemi könyvtárakban. Könyvmúzeum és innovatív vállalkozás címmel.
A gyermekkönyvtáros szekcióban Horváth Judit pszichológus az érzelmi és értelmi intelligenciáról beszél, Laki Ildikó MTA TK Szociológiai Intézetének munkatársa pedig Értékteremtés – értékátadás az olvasási szokásokban címmel tart előadást.
A helyismereti szekcióban szó lesz a helyismereti gyűjteményekről, a digitalizált dokumentumok ködös világában való tájékozódás mikéntjéről. A jogi szekció ülésein természetesen az intelligens szolgáltatások és a szerzői jog kapcsolatáról lesz szó, ezen belül egyebek mellett a felhőtechnológia egyes szerzői jogi kérdéseiről beszél majd Dr. Tószegi Zsuzsanna, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatal elnöki főtanácsadója.
A múzeumi szekció ülésén múlt és jövő kapcsolódik össze. Szó lesz például arról, hogy a magán diafilmgyűjteményeket hogyan lehetett elhelyezni, s kapcsolódó szolgáltatásokat miként lehetett kialakítani  a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézetben, Szöllősy Gabriella a Néprajzi Múzeum főosztályvezetője pedig a múzeum rendkívüli ponyvagyűjteményéről mesél majd.
A műszaki szekcióban az új, intelligens könyvtári szolgáltatásokról, intelligens digitális eszközökről hallhatnak előadásokat az érdeklődők. 
Az olvasószolgálati szekcióban például a könyvtári „coaching”-ról lesz szó, a társadalomtudományi szekcióban pedig például Tudományos szelfi: szerzői profilok az interneten címmel tart előadást Dudás Anikó a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tudományszervezési referense, illetve az e-learning és a könyvtárak kapcsolatát térképezi föl Szepesi Judit, könyvtár-informatikus, a hódmezővásárhelyi Németh László Városi Könyvtár munkatársa. Ám hasonlóan érdekes előadások, beszélgetések, sőt talán komoly szakmai viták is várhatóak a tudományos és szakkönyvtári  szekció, valamint a  zenei könyvtárosok szervezetének ülésein.

Kollégák és barátok
A vándorgyűléshez kapcsolódik a pénteken megrendezendő határon túli könyvtárosok szakmai találkozója, illetve számos szakmai program, kiállítás, kulturális esemény.
A péntek délutánra időzített záró plenáris ülésen a konferencia résztvevői nyilatkozatot fogadnak el, amelyben összegzik a tanácskozás legfontosabb gondolatait, és mintegy kijelölik a könyvtáros szakmának az adott témával kapcsolatos törekvéseit.
A vándorgyűlés természetesen nem pusztán egy szakmai konferencia, de a személyes találkozások, beszélgetések lehetőségét is kínálja. Egyúttal arra is alkalmat teremt, hogy a könyvtárosok  elismerjék a szervezeti élet jeles személyiségeinek munkáját, átadják a könyvtárosok Fitz-díját, meggratulálják az  Év fiatal könyvtárosa díj kitüntetettjét.
A vándorgyűlés ugyan a könyvtárosok éves nagyrendezvénye, ám ahogy a könyvtárosok munkája mindannyiunk érdekében való, a vándorgyűlés is elsősorban azt a célt szolgálja, hogy a könyvkedvelő, könyvolvasó közönség jobb, színvonalasabb, korszerűbb szolgáltatáshoz jusson az ország valamennyi könyvtárában.