Magyar könyvünnep Kolozsvárott
Vasárnap, június 1-jén fejeződött be a határon túli magyarság kulturális életének egyik kiemelkedő eseménye, a negyedik Kolozsvári Ünnepi Könyvhét. Az RMDSZ Főtitkársága, a Romániai Magyar Könyves Céh és a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése által szervezett négynapos rendezvény ebben az esztendőben a Bánffy-palota udvarán kínált könyveket és kulturális programokat az erdélyi magyarságnak.
Bodor László, az RMDSZ főtitkárhelyettese az eseményt értékelve elmondta, hogy idén több mint 30 kiadó kapcsolódott be a rendezvénysorozatba, és közel 100 programot – könyvbemutatót, dedikálást, előadást és koncertet – kínált a Könyvhét a kolozsvári közönségnek. A 2014-es rendezvény újításai kapcsán elmondta: a Bánffy Miklós emlékév a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét szerencsésen kapcsolódott egymáshoz, hiszen ez alkalommal a Bánffy-palota adott otthont a rendezvénynek. Ugyanakkor a programok jelentős része Bánffy Miklós emléke köré szerveződött. „A Bánffy-palota udvara szimbolikus és gyakorlati megközelítésben is megfelelő térnek bizonyult egy ilyen jellegű, a magyar kultúrára és közösségre koncentráló rendezvény befogadására – fogalmazott a főtitkárhelyettes.”
Az RMDSZ-nek fontos, hogy megteremtse a magyar írók és olvasók találkozásának lehetőségét – fogalmazott Bodor László, aki azt is elmondta, hogy a rendezvényt a jövőben is megszervezi a Szövetség. „Úgy gondolom, hogy szükség van az idei rendezvénynek a partnereinkkel és a kiadókkal való közös kiértékelésre, annak érdekében, hogy bővíteni és fejleszteni tudjuk, valamint úgy alakítani, hogy a most kipróbált helyszínt 2015-ben a legelőnyösebb formában lakja be a magyar könyvek ünnepe”.
H. Szabó Gyula, a Romániai Magyar Könyves Céh alelnöke az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét révén sikerült egy újabb, a magyar kultúrához köthető szeletét jelképesen visszafoglalnunk a kincses városnak. „Örömömre szolgál, hogy idén is ilyen sok kiadó kapcsolódott be a rendezvénybe, akik szervesen hozzájárultak ahhoz, hogy ez a város igazi szellemi központja legyen a régiónak” – hangsúlyozta, hozzátéve: „minket ez a cél vezényelt a kiemelkedő hagyomány újjáélesztésében, mint ennek a munkának a folytatásában és reméljük, hogy évről-évre egyre többet fogunk tenni az erdélyi magyar kiadókért, a magyar könyvekért és olvasóikért”.
Egypercesek
Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit hozta nyilvánosságra közösségi oldalán
Fél évszázaddal múlva vittek vissza egy könyvet a könyvtárba
Huszonegy asszony a huszonegyedik századból