Gigászok harca az e-könyv piacért
Kénytelen volt meghátrálni átmenetileg az Apple az elektronikus könyvek piacáért vívott – nem mindig tisztességes – harcban.
Az Apple-t és további öt elektronikus könyveket kiadó amerikai céget az amerikai igazságügyi minisztérium perelte be még 2012-ben azzal a gyanúval, hogy a kiadók mesterségesen magasan tartották az e-könyvek árát. A perhez további harminchárom állam csatlakozott, állításuk szerint a kartellezéssel kétszáznyolcvanmillió dollár – több mint negyvenmilliárd forint – tisztességtelen haszonhoz jutottak az e-kiadók. A felperesek ennek többszörösét, összesen nyolcszáznegyvenmillió dollár kártérítést követeltek. Alighanem nem is jogtalanul, mivel az Apple végül meghátrált, és – nem részletezett – peren kívüli egyezséget kötött a felperesekkel. Az esetnek valószínűleg a piac legnagyobb szereplője, az Amazon örült a legjobban, mivel az Apple nem titkolt szándéka már egy ideje, hogy megtörje előbbi egyeduralmát a szegmensben.
Az elektronikus könyvek egyre nagyobb teret hódítanak idehaza is: míg 2012-ben valamivel több, mint félmilliárd forintnyi forgalmat bonyolítottak le a szegmensben érdekeltek, addig tavalyra ez az összeg nyolcszázhuszonhat millióra rúgott, ami nagyjából hatvan százalékos növekedést mutat. Ez még akkor is nagyon figyelemreméltó, ha az e-könyvek még mindig csak egy kis szeletét tesz ki a hazai könyvpiacnak, amely összesen tavaly közel negyvennégymilliárd forintos forgalmat produkált.
Egypercesek
Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit hozta nyilvánosságra közösségi oldalán
Fél évszázaddal múlva vittek vissza egy könyvet a könyvtárba
Huszonegy asszony a huszonegyedik századból