Felbecsülhetetlen kincsre bukkantak

A közelmúltban jelentős történelmi felfedezést tettek a Harvard Egyetem jogi könyvtárában: egy korábban másolatnak hitt Magna Carta példányról kiderült, hogy egy ritka, 1300-ból származó eredeti dokumentum. A felfedezést David Carpenter, a King's College London professzora és Nicholas Vincent, a University of East Anglia professzora tették, miközben a Harvard digitális archívumában kutattak. 

A dokumentumot 1946-ban vásárolta meg a könyvtár mindössze 27,50 dollárért, azt hitték ugyanis, hogy valami értéktelen másolat. Mostantól azonban a Magna Carta hetedik ismert eredeti példányként tartják számon. A dokumentum értékét több mint 21 millió dollárra becsülik, de a Harvard Egyetem nem tervezi az eladását.

A híres okiratot eredetileg 1215-ben adták ki és a brit törvénykezés alapjaként olyan alapvető jogokat és szabadságokat rögzített, mint például a jogszerű eljáráshoz való jogot. A Cartát többször is újra kiadták az angol királyok, hogy megerősítsék az abban foglalt jogokat és szabadságokat. Az 1300-as kiadás, amelyhez a Harvard példánya is tartozik, I. Edward király uralkodása alatt készült. Ezeket a példányokat országszerte terjesztették, hogy biztosítsák a dokumentum ismertségét és érvényességét. 

A most azonosított dokumentum eredetileg az angliai Appleby városának készült. Később az abolicionista Thomas Clarkson birtokába került, majd örökségként Forster Maynard, az első világháborús repülős ász tulajdonába jutott. 1945-ben Maynard eladta a dokumentumot a Sotheby's aukciósházon keresztül, ahonnan a Harvard Law School Library 1946-ban vásárolta meg. 

Ez a felfedezés nemcsak történelmi szempontból jelentős, hanem rávilágít arra is, hogy a könyvtári gyűjteményekben még mindig felfedezésre váró kincsek bújhatnak meg.