A digitális világban felnőtt szülők nem értik az olvasás örömét

Egy új kutatás szerint a szülők kevesebb mint fele találja szórakoztatónak, ha felolvashat gyermekeinek. A Nielsen könyvadat-szolgáltató cég és a HarperCollins kiadó által végzett felmérés szerint a 13 év alatti gyermekek szüleinek mindössze 40%-a értett egyet azzal, hogy „számomra szórakoztató olvasni a gyermekemnek”.

Kép forrása: AI

A felmérésben 1596, 13 évesnél fiatalabb gyermeket nevelő szülőt kérdeztek meg az olvasásról 2024 decemberében. Az eredmények szerint meredeken csökkent a kisgyermekeiknek felolvasó szülők száma. „Nagyon aggasztó, hogy sok gyerek otthoni olvasási kultúra nélkül nő fel. Ez azt jelenti, hogy az olvasást nagyobb valószínűséggel kötik össze az iskolai munkával, olyasvalamivel, amiben próbára teszik őket, és amiben jól vagy rosszul teljesíthetnek, nem pedig valamivel, amit élvezhetnének” – mondta Alison David, a HarperCollins igazgatója. És úgy tűnik, rátapintott a lényegre. A Z generációs szülők nagyobb valószínűséggel gondolják, hogy az olvasás a gyerekek számára „inkább egy tanulandó tantárgy, mint egy szórakoztató tevékenység”. A HarperCollins szerint az ebben a korcsoportban lévő szülők maguk is a technológia világában nőttek fel, ezért azt gondolhatják, hogy „a szórakozás inkább a digitális világból fakad, s nem a könyvekből”.

Ugyanakkor a megkérdezett szülők harmada nyilatkozta, hogy örülne, ha több ideje lenne felolvasni gyermekeiknek, és jelentős azoknak a szülőknek a száma is, akik szerint gyermekeiknek túl sok az iskolai feladatuk ahhoz, hogy könyveket olvassanak. 

„A jó hír az, hogy ha a gyerekeknek gyakran olvasnak, nagyon gyorsan megszeretik, és ők maguk is olvasóvá válnak” – mondta Alison David. „Azok a gyerekek, akiknek naponta olvasnak, majdnem háromszor nagyobb valószínűséggel választják az önálló olvasást, mint azok, akiknek csak hetente olvasnak. Soha nem késő elkezdeni vagy újraindítani az olvasást a gyerekekkel” – tette hozzá a kutatásvezető.