Francia történész a Karmelitában

Néhány nappal ezelőtt Magyarországon járt Emmanuel Todd francia történész, a társadalmi struktúrák politikai rendszerekre gyakorolt hatásainak elismert kutatója. Az írót Orbán Viktor miniszterelnök a Karmelita kolostorban fogadta, de persze a neves történész nem ezért járt nálunk, hanem azért, hogy „Európa válaszúton” címmel előadást tartson a XXI. Század Intézet és a Polgári Magyarországért Alapítvány közös konferenciáján.

Kép forrása

​Az 1951-ben született Emmanuel Todd nemcsak történész, de antropológus, demográfus és esszéista. Széles körű munkássága során számos témát vizsgált, beleértve a családszerkezetek, ideológiák, politikai rendszerek és vallások közötti összefüggéseket. Művei közül ugyan csak kettő jelent meg magyarul, de némi internetes kutakodás után elmondhatjuk, hogy leghíresebb, a La Chute finale (1976) című könyvében demográfiai és gazdasági adatokra alapozva előre jelezte a Szovjetunió összeomlását. Abirodalom után (Après l'empire: Essai sur la décomposition du système américain, 2002) című esszében az Egyesült Államok hegemóniájának hanyatlását elemezte, és azt állította, hogy az USA már nem a stabilitás forrása, hanem a globális rendetlenség egyik okozója, legújabban kiadott A Nyugat veresége (La Défaite de l'Occident, 2024) című művében pedig a Nyugat hanyatlását és a társadalmi-morális válság okait vizsgálja, különös tekintettel a vallási világképek eltűnésére és ennek társadalmi következményeire.

Elemzései gyakran újszerű megközelítéseket alkalmaznak, különösen a demográfiai adatok és családszerkezetek politikai és társadalmi hatásainak vizsgálatában. Sokan úgy tartják, Todd képes összekapcsolni a különböző társadalomtudományi területeket, és átfogó képet nyújtani a globális folyamatokról.​

Természetesen egy ilyen nagyformátumú gondolkodó vitákat is kivált. Az Après l'empire című művében megfogalmazott, az USA hanyatlására vonatkozó előrejelzéseit többen megkérdőjelezték, különösen az amerikai hegemónia tartósságát illetően. És természetesen sokan azzal az állításával sem értenek egyet, mely szerint a Nyugat jelenlegi társadalmi-morális válságának egyik fő oka a vallási világképek eltűnése, hiszen a vallási hiedelmek megszűnésével a társadalmak elvesztették közös értékrendjüket és legitimációs narratíváikat, ami nihilizmushoz és társadalmi atomizációhoz vezetett. És persze így sokan azt is vitatják, hogy ez a szekularizációs folyamat hozzájárult a Nyugat jelenlegi irányvesztettségéhez és válságához.