Fejjel, kézzel, szívvel

Érdekes kötetet ajánl a könyvkedvelő közönség figyelmébe Orbán Viktor miniszterelnök. Legalább is a kormányfő képével jelent meg poszt a Századvég kiadó Facebook oldalán a közelmúltban. De vajon miféle könyvet javasol nekünk Orbán Viktor? 

Kép forrása

Nos David Goodhart (1956) brit újságíró kötetének alapkérdését maga a szerző így határozza meg: „az elmúlt generációban két nagy értékcsoport alakult ki: a tanult, mobil emberek, akik „bárhonnan” látják a világot, és akik értékelik. autonómia és gördülékenység, szemben a gyökeresebb, általában kevésbé jól képzett emberekkel, akik „valahonnan” látják a világot, és a csoportkötődést és a biztonságot helyezik előtérbe. ... Én találtam ki a címkéket egy most írt könyvemhez…”

A politikatudományból és történelemből diplomázott szerző számos újság, köztük a Financial Times tudósítója volt, a BBC Radio 4 szerkesztője, saját hírelemzőportált működtet, a Prospect-et, s 2017 óta a Policy Exchange kutatóintézet demográfiai, bevándorlási és integrációs egységének vezetője.

A kormányfő által ajánlott könyvéről így fogalmaz: „Az európai demokráciák többségét magasan képzett emberek hozzák létre, főként saját maguk számára, és ez sokaknak nem tetszik. Dióhéjban ez a könyvem mondanivalója, ami egy mondatban képes értelmezni az elmúlt évek politikai viharait Európában és az Egyesült Államokban. A Fej, Kéz, Szív felosztás természetesen önkényes, mivel minden emberi cselekvésben találhatók kognitív, fizikai és érzelmi elemek, mégis hasznos lehet az európai demokráciák politikájáról és gazdaságáról való gondolkodásban. Ha igazam van abban, hogy az elkövetkező években szükség lesz a nélkülözhetetlen Kéz- és Szív-munkák felértékelődésére és a Fej mindenhatóságának korlátozására, akkor azt kell mondanom, hogy a Covid-járvány rendkívüli élménye valamivel gyorsabban vitt minket előre a helyes irányba.”