Ki kopog, mi kopog?
Magyarországon először jelent meg könyv a harkályok madárcsoportjáról – közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. Az MME tagjai által írt, most megjelent kötet mind a kilenc magyarországi harkályfajt részletesen bemutatja. A könyv 544 oldalas, 24 szerző és hatvan természetfotós állította össze, háromszáz fotót tartalmaz.
A kötet a kilenc faj részletes bemutatása mellett ismerteti az őslénytanukat, de a világ harkályfajaira is kitér. Mivel a harkályok testfelépítése alapvetően eltér a legtöbb madárétól, a könyvben bemutatják anatómiájukat és vedlésüket is. A könyv fontos része a madárcsoport védelmével foglalkozó fejezet, továbbá a harkályok és az ember kapcsolatrendszerét, valamint a mitológiában, a népmesékben és a művészetekben való megjelenítésüket bemutató szövegek is.
A kötetből az is kiderül, hogy a harkályok esetében a hangoknak, ezen belül a dobolásnak nagy jelentősége van, ezért a bemutató leírások részletesen foglalkoznak ezzel a témával. Valamennyi faj esetében oszcillogramok mutatják be a dobolás és a másféle hangadások szerkezetét, és egy okostelefonnal leolvasható QR-kód segítségével ezek a hangok meg is hallgathatók. A QR-kódok mögött nemcsak hangokkal ismerkedhetnek meg az érdeklődők, de rövid videókon az egyes fajok jellegzetes élőhelyeit szintén megtekinthetik.
Egypercesek
Bródy János gyerekeknek (is) szóló dalszövegei
Mit árult el az alkotó? Mit mondott a zsűri?
Kalapács alá kerül Párizsban Napóleon személyes törvénykönyve