Ki kopog, mi kopog?

Magyarországon először jelent meg könyv a harkályok madárcsoportjáról – közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. Az MME tagjai által írt, most megjelent kötet mind a kilenc magyarországi harkályfajt részletesen bemutatja. A könyv 544 oldalas, 24 szerző és hatvan természetfotós állította össze, háromszáz fotót tartalmaz. 

Kép forrása

A kötet a kilenc faj részletes bemutatása mellett ismerteti az őslénytanukat, de a világ harkályfajaira is kitér. Mivel a harkályok testfelépítése alapvetően eltér a legtöbb madárétól, a könyvben bemutatják anatómiájukat és vedlésüket is. A könyv fontos része a madárcsoport védelmével foglalkozó fejezet, továbbá a harkályok és az ember kapcsolatrendszerét, valamint a mitológiában, a népmesékben és a művészetekben való megjelenítésüket bemutató szövegek is.

A kötetből az is kiderül, hogy a harkályok esetében a hangoknak, ezen belül a dobolásnak nagy jelentősége van, ezért a bemutató leírások részletesen foglalkoznak ezzel a témával. Valamennyi faj esetében oszcillogramok mutatják be a dobolás és a másféle hangadások szerkezetét, és egy okostelefonnal leolvasható QR-kód segítségével ezek a hangok meg is hallgathatók. A QR-kódok mögött nemcsak hangokkal ismerkedhetnek meg az érdeklődők, de rövid videókon az egyes fajok jellegzetes élőhelyeit szintén megtekinthetik.