Móricz, Térey és írói naplók
Halálom esetén elégetendő! – Írói naplók címmel nyílik új kiállítás decemberben az MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeumban, ezúttal a hetvenéves múzeum kézirattári gyűjteményének egy jelentős részét bemutatva. Ennek apropóján a PIM év végi programjainak többsége a naplóírás témája köré szerveződik, szó lesz az idén 145 éves Móricz Zsigmond naplóiról, Bánki György a társadalmi traumák lenyomatait elemzi a naplók tükrében, míg a Pilvax szellemiségét megidéző workshopon a magánélet és a nyilvánosság határainak kérdéseit vitathatják meg az érdeklődők.
Bánki György irodalmi és pszichológiai estje a PIM-ben
November 27-én 19 órától Társadalmi traumák a naplók fátylain át címmel tart előadást Bánki György pszichiáter, ahol olyan témákkal foglalkozik majd a naplóírás kapcsán, mint az azonosságunk megőrzése a társadalmi krízisek idején, vagy a nyelv, a mondanivaló, és maga az ember változása ezekben a sokszor intim szövegekben. Az est a PIM a decemberben nyíló Halálom esetén elégetendő! - Írói naplók című kiállításának felvezető eseménye.
Térey János felolvasóest
Térey János pátoszt és iróniát elegyítő nyelvének lefegyverző „térererejét” hívja elő december 3-án 19 órától a Zöld özön - magyar közöny című felolvasószínházi előadás. Térey verseiből, verses regény- és drámarészleteiből Bazsányi Sándor irodalomtörténész, a Digitális Irodalmi Akadémia munkatársa állított össze egy estre valót; a művek részletei Novák Eszter rendezésében, Mihályfi Balázs, Tóth Ildikó és Vatamány Atanáz hangján szólalnak meg, közreműködik Razvaljajeva Anasztázia hárfaművész.
Pilvax - magán és nyilvános a naplókban
A Pilvax kávéház kerek asztalai a demokratikus véleménynyilvánítás szimbólumai, ahol mindenki egyenrangú félként ülhet le, ahogy a PIM részvételi műhelybeszélgetésén is. Ezúttal a Halálom után elégetendő! - Írói naplók kiállítás által felvetett kérdéseket vitathatják meg a résztvevők december 4-én 18:30-tól. A workshop jellegű alkalmon írói naplórészletekből kiindulva nyilvánosság és a privát szféra legbensőségesebb rétegei közötti kapcsolatot boncolgathatják.
Írni vagy élni a regényt? / Móricz 145
Móricz naplói állást foglalnak ebben a kérdésben. A „Naplók”-sorozat és a „Tükör” online kiadása, kutatása még be sem fejeződött, máris az olvasói és kutatói fantáziát felülmúló, ismeretlen naplóíró Móricz Zsigmond képe körvonalazódik. Ezt az oldalát járják körbe egy rendhagyó tárlatvezetés és előadás keretében a Halálom után elégetendő! - Írói naplók kiállításban Cséve Anna Móricz-kutató, illetve Makkai T. Csilla és Varga Emese digitális bölcsészek. Vigyázat! Móricz számára nincs olyan magánérdekű élettéma, amely az irodalom elől elzárható.
További információk: https://pim.hu/programok
Egypercesek
Írói naplók a Petőfi Irodalmi Múzeumban
Hamarosan mozivászonra kerül a Szabó Magda meseregényéből készülő, Tündér Lala című egész estés animációs mesefilm
Megrongálták Csukás István síremléket