Az életfolyam visszatükrözésében megjelenő én

Különleges része ez a mostani a 180 fok – A kultúra ellenpontjai című könyves podcast-nek. Az adásban Gép Kati irodalomterapeutával beszélget a podcast állandó műsorvezetője, Pöltl Oxi Zoltán. Ezúttal két nagy téma kerül terítékre: egyrészt az irodalomterapeuta, az irodalomterápia és egy nemrég indult irodalomterápiás foglalkozás-sorozat, illetve Kiss Noémi Karácsony a Dunán című novelláskötete.

Kép forrása

Az adás első felében a beszélgetés során fény derül az irodalomterápia céljára, módszerére, majd bemutatásra kerül egy alternatív művelődési központban nemrég indult foglalkozás-sorozat, ahol az irodalomterápián vesznek részt a jelentkezők. Gép Kati, a széria házigazdája bemutatja, hogy mi alapján választják ki azt az irodalmi szöveget a foglalkozásra, melynek nyomán elindul egy önismereti és empatikus folyamat. Szó esik arról is, hogy a világi és egyházi lelkigyakorlatok, lelki tréningek is „útba esnek” az ilyen önismereti terápiákkal, így aki számára az irodalom „túl magas” lenne, annak a más hasonlóval összevetve mégis rokonszenvessé válhat ez a változat is.

Az adás második felében a két beszélgető valamelyest elmélyed a Kiss Noémi író által megjelenített Duna parti zsákfalu szimbolikus világában, ahol minden egyes novella főhőse, főhősei valahogy mindannyian traumatizáltak, sérülékenyek. A párbeszédből kiviláglik, hogy a szerző egy zárt mikrotársadalmat ábrázol novelláiban, melyek tulajdonképpen nagyon is egybefüggő történetet adnak ki. Szintén szó esik egy új magyar kortárs irodalmi folyamatról, melyben a nők jelenítik meg a drámai tartalmú műveket, ahol ők mutatnak műveikkel új utakat, s ahol a regényekben, novellákban, versekben már nincsenek hősök, pozitív vagy negatív szereplők, csak áldozatok és túlélők.

Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=OvvmWx7xO5M

Könyvkultúra Magazin: https://konyvkultura.kello.hu/

Könyvkult-Bibliopod Spotify: https://open.spotify.com/show/3X4MMAd...

e-mail: 180fokpodcast@gmail.com