Összefogás a könyvbetiltások ellen

Az Egyesült Államokban utóbbi időben tapasztalható könyvbetiltási hullám ellen fogtak össze amerikai könyvtárosok, szerzők és kiadók, köztük több, igen fajsúlyos szereplővel. A kulturális térbe betüremkedő „cancel culture” hatására az előző évben több könyvet akartak betiltani, mint az elmúlt húsz évben bármikor, ezt a folyamatot pedig azonnal meg kell állítani, vélik a koalíció tagjai.

Kép forrása

Az Amerikai Könyvtárak Szövetsége, az Amerikai Tanárok Szövetsége és még több mint egy tucat más szervezet Unite Against Book Bans néven alakult. A kezdeményezéshez olyan neves kiadók is csatlakoztak, mint a Penguin Random House, a Simon & Schuster és a Macmillan, valamint a Szerzők Céhe és a Cenzúra Elleni Nemzeti Koalíció. 

Terveik szerint segíteni fognak a közösségeknek, hogy petíciókat fogalmazzanak meg a probléma által érintett kulturális kérdésekben, hogy ezáltal valódi társadalmi konszenzus jöhessen létre. Emellett az edukáció és a kommunikációs csatornák kialakítása érdekében többek közt kérdőíveket állítanak össze politikai jelölteknek, vagy grafikákat terveznek a közösségi oldalakra.

„Veszélyes időszak ez az olvasóknak és azoknak a közalkalmazottaknak, akik hozzáférést biztosítanak az olvasnivalóhoz. Az olvasók, különösen a diákok nem jutnak hozzá a kritikus információhoz, a könyvtárosokat és a tanárokat azért támadják, mert a munkájukat végzik. Itt az ideje, hogy a politikai döntéshozók megértsék a probléma súlyosságát” - írta keddi nyilatkozatában Deborah Caldwell-Stone, a könyvtárosok szövetsége intellektuális szabadságért felelős irodájának vezetője.

A könyvtárosok szövetsége a múlt hónapban arról számolt be, hogy 2021-ben mintegy 1600 kísérlet történt könyvbetiltásra, ez a legnagyobb szám, mióta húsz éve elkezdték nyilvántartani a tiltásokat. „Partnereink és támogatóink kulcsfontosságú szerepet játszanak abban, hogy a könyvbetiltások végleg befejeződjenek. A kampány során az egyre több támogató a betiltások megakadályozásán fog dolgozni, biztosítva az információhoz való hozzáférést mindenkinek, és kiállva a könyvtárak és könyvtárosok fontos munkája mellett” - tette hozzá nyilatkozatában Caldwell-Stone.

Az amerikai könyvtári szövetség által összeállított listán, amelyen az utóbbi időben az Egyesült Államokban betiltott vagy politikai kritikát kapott könyvek szerepelnek, a Harry Potter-sorozat hét kötete, valamint Harper Lee világhírű regénye, a Ne bántsátok a feketerigót! is helyet kapott.