Elhunyt Sediánszky János

Kilencvenéves korában elhunyt Sediánszky János író, újságíró, a Magyar Rádió Örökös Tagja - közölte a család múlt héten az MTI-vel.

Kép forrása

Sediánszky Jánost hosszú betegség után, otthonában, szerettei körében érte a halál december 6-án hajnalban.

Sediánszky János több évtizedes munkássága alatt sok ismert és népszerű sorozat atyja volt, például a Kulturális magazin, a Vers mindenkinek, a Világvasárnap, a Körhinta és az Irodalmi kávéház, amelyekben külföldi és magyar írókkal, színészekkel, zeneművészekkel készített beszélgetéseket, tudósításokat a magyar kulturális élet eseményeiről. Az ő leleménye volt a vasárnap reggeli rádiózás is, ez hívta életre a Jó reggelt, vasárnap! vagy a Vasárnapi újság című műsort. Országos ismertségre a Magyar Televízióban az 1970-es években sugárzott francia nyelvlecke-sorozattal tett szert.

Pályafutása alatt számos hírességgel készített interjút: mikrofonja elé ült mások mellett Friedrich Dürrenmatt, Alberto Moravia, Simone de Beauvoir, Marina Vlady, Gina Lollobrigida, Mario del Monaco, Pierre Boulez, Jean-Pierre Rampal, Juliette Gréco, Gérard Depardieu és Charles Aznavour is.

Sediánszky Jánost 1957 augusztusában hívták a Magyar Rádió külügyi osztályára, ahol a nemzetközi rádiós, főleg zenei műsorcserét szervezte, majd pár év múlva az irodalmi főosztályra került szerkesztőként, később főmunkatársként. 1983-ban a Magyar Televízió irodalmi osztályának élére hívták, ahol olyan ismert és kedvelt sorozatok fűződnek a nevéhez, mint a Könyvek a kamera előtt, a Törzsasztal, az Írók mikrofonközelben vagy a Reggel a Centrálban. Ezekben kortárs írókkal, művészekkel készített beszélgetéseket, olyanok vendégeskedtek nála mint Illyés Gyula, Weöres Sándor, Pilinszky János vagy éppen Szabó Magda, építészeink közül pedig Makovecz Imre, Csete György és Finta József.

Találkozásait, utazási élményeit, műfordításait nyomtatásban is megjelentette Jó reggelt Európa, Emlék és varázslat, Francia nyár, francia szerelem, Egy élet tájai című kötetekben.

A Magyar Televízióban 1994-ben nyugdíjazták, majd a Kossuth rádióban ezután is hosszú évekig készítette sorozatait, az Új évezred felé vagy A múzsák kertjében című műsorokat. Ezzel párhuzamosan a 2004-ben alakult Magyar Katolikus Rádióban is dolgozott műsorkészítőként.

Such György, a Magyar Rádió akkori elnöke 2007-ben a Magyar Rádió Örökös Tagja címmel jutalmazta az akkor 50 éves rádiós munkásságát. 

A Köztársasági érdemrend tiszti keresztjét 2000-ben vehette át, 2003-ban Francia Köztársaság Idegenforgalmi aranyérmében, 2004-ben Pethő Sándor-díjban, 2004-ben Köztársasági elnöki érdeméremben részesült, 2007-ben Prima-díjat, 2008-ban Illyés Gyula-díjat, 2012-ben Táncsics Mihály-díjat kapott munkája elismeréseként.