Egy veszélyes állat felfedezi a fővárost

Utoljára talán a Dr Bubó rajzfilmsorozat intrójában találkozott rokonszenves kígyóval a közönség, Gáti István most Kornél, a kobra című gyerekverses kötetében kínálja a csúszó-mászót, hátha bejön. A Nyakigláb Nyuszi bukfencei és a Tök Magda kalandjai után, az ezeknél léptékekkel kevésbé befogadható lény kapja a főszerepet, lássuk, vajon egy kobrával mire megy a magyar olvasóközönség.

Kép forrása

„Sokáig motoszkált bennem a gondolat, míg végül megszületett Kornél. A főhősöm útkeresése kicsit az én életutamra hasonlít, hiszen számos kanyart és kitérőt tesz, mire megtalálja saját magát. Kornél egy mérges kígyó, de nagyon szerethető figura, sokan azonosulhatunk vele.” Ez az a kevés, amit Gáti István egy interjúban elárul új könyve, a Kornál, a kobra főhőséről. A veszélyes hüllő úgy testesül meg s lesz a valóság része, hogy lemászik egy Janó nevű srác karjáról, ahová, mint tetoválás került fel eredetileg. Ekkor kezdődnek Kornél, a kobra kalandjai, aki nekivág Budapestnek, hogy furcsa és félelmetes létére felfedezze azt.

Senki ne gondoljon horror-ra vagy ilyesmire ez egy humoros és kedves, bár kétségkívül abszurd mese, igaz – hogy újra a Dr Bubót emlegessem – azért a hazai meseirodalomban már volt példa rá, hogy különféle hüllők, kígyók, teknősbékák jelentős, illetve karakán szerepet kapjanak. Gáti István ezúttal a verses mese műfaját választotta, hogy elbűvölje olvasóit, melyek között bizonyára nemcsak gyerekek, de felnőttek is lesznek.

A kötet egyik komoly fegyverténye a lírát lekísérő illusztráció, melyért Klement Csaba grafikus a felelős, s akinek még ez sem elég, azt segítse, hogy e vidám kiadványt Lackfi János költő ajánlja nagy bátran.