A sakkvándor titka

Hét ország sakkvándora címmel könyv jelent meg Maróczy Géza sakknagymester életéről. Jakobetz László hiánypótló művet alkotott, amelyet már tavaly, Maróczy Géza születésének 150. évfordulóján szerettek volna megjelentetni. A járvány miatt azonban idénre, a kétszeres olimpiai bajnok (1927, 1936) sakkozó halálának 70. évfordulójára csúszott a kiadás.

Kép forrása

„A magyar sakk-könyvkiadás jelentős állomása ez a nagyméretű, keménytáblás, 503 oldalas kötet, a legterjedelmesebb magyar nyelvű sakk-könyv, több mint 400 fényképet, 165 nagyrészt ismeretlen játszmát és 79 korrigált versenytáblázatot tartalmaz” - mondta a jelentős műről Kállai Gábor nemzetközi nagymester, sakkszakíró. 
Maróczy Géza olyan tudású ember volt, akiből az egész magyar sakkozás táplálkozott. A század elején, 1904 októbere és 1907 márciusa között a világranglista élén állt, a világ legjobbja volt. Ennek ellenére csak egyszer hívta ki a világbajnokot - a mérkőzés elmaradt -, mert a magyar sakkozás fejlesztése jobban érdekelte őt, mint hogy megküzdjön a sakkozás trónjáért. Amellett, hogy játékos vezéregyéniség és edző volt, kötelességének érezte, hogy könyvekben továbbadja tudását.
A szerző, Jakobetz László eddigi munkássága legszebb darabjának nevezte a könyvet, mely méltó Maróczy Gézához, aki „a saját idejében még a focistáknál is népszerűbb volt.”
A mű előszavát Portisch Lajos, a Nemzet Sportolója írta, amiért külön hálás. Schmitt Pál volt köztársasági elnök és felesége, Makray Katalin adománya nélkül nem jöhetett volna létre az értékes mű.