Egy magyar színész drogos pokoljárása

Bár az eredeti, első kiadás 2012-es, a sokadik újranyomás után most újabb kampányt kapott a Toxikóma. A drogfüggő színész pokoljárását bemutató sztori egy igaz történet, mégpedig a tehetséges és népszerű Szabó Győző hiteles históriája. A kötet és/vagy a belőle készült film mégsem csak a drogoktól való szabadulást, hanem Szabó Győző és orvosa, Csernus Imre közös küzdelmét és barátságát teszi központi témává.

Kép forrása

Az átlagember talán úgy gondolja, hogy a különleges képességek híján nyúl az ember a tudatmódosító szerekhez, hogy legalább ezekben a lebegésekben legyen valamilyen különleges valaki. Pedig tudjuk, hogy minden rendű-rangú sorstípus használ drogot (miként alkoholt is), drogozik a szegény, mert szegény, drogozik a tehetséges, a gazdag, mert sikeres, tehetséges és gazdag. „Ki a fene érti ezt?”, tehetjük fel joggal az obligát kérdést, de hát már mióta nincs erre egyáltalán válasz. Vagy ha mégis, akkor az ott lapul Szabó Győző Toxikoma - Tíz év drogvallomásai (Csernus Imre jegyzeteivel) című könyvében. 
Az 1970-es születésű szerző még csak színművészeti iskolát sem végzett, s lett az ország egyik legkedveltebb férfiszínésze az ezredforduló után, amikor megkapta a Valami Amerika című mozifilm egyik főszerepét. És bár korábban a hazai színházi underground, később pedig a hivatalos színházi közeg új, ifjú tehetéségévé vált, ünnepelt „celeb”, avagy sztár a játékfilmekben való szereplése után vált. Rengeteg színházi, mozi- és tévéfilm szerepéből fakadó hiperintenzív életvitele azonban valamiféleképpen megkövetelte, hogy a szerekhez nyúljon. A könyv vallomásszerűen tárja fel a felívelő művészi pályafutás legfontosabb pillanatait, a már akkor éledező „drogéhség”, „drogvonzás” első jeleit, majd a 90-es években az egyre erősödő droghasználatot is. Az ezredforduló már a mélypont első jeleit mutatta, majd Szabó Győző pár év után elment a neves specialistához, Csernus Imréhez, aki bevállalta a legendásan markánsan drogos Szabó gyógyítását. A kőkemény terápia persze pokoljárás lett, de nem csak az, hanem egy életre szóló barátság páciens és orvosa között, sőt, az egész tíz évet felölelő drogfogyasztási történetből és a gyógyulásból könyv, majd pedig film hasonló címmel film is született. Ez utóbbinál – mekkora poén! – a szakértő producerséget természetesen Szabó Győző vitte.