Önmagába guruló guru

Ugye ismeretes Münchhausen báró klasszikussá vált kalandja, midőn sármocsárba süpped vágtája során, de a báró nem süllyed el végleg, mert rájön, hogy mivel senki sincs, aki segítségére siessen, hát maga nyúl üstökéhez, s rántja ki maga magát a csávából? A mesés történethez hasonlót kínál Nyári László költő, aki ezúttal prózában fogalmazta meg életlátásait. A Te is lehetsz guru egy különleges önfejlesztő tanácsszótár, egy életkunszt gyűjtemény, egy frappírozott tréningkötet azoknak, akik ráakarnak jönni, hogy ők is guruk.

Kép forrása

„Így jutottam el ahhoz a felismeréshez, hogy az ezoterosz mintájára, s József Attila szavaival összhangban, miszerint „magamban bíztam elejitől fogva...” elneveztem a tanításaimat még megszületésük előtt kissé álgörögösen, de mindenképpen autentikusan, Lacoszériának. Itt tartok most, immár guruként gurítom saját tanom kerekét, a Lacoszériát, hogy örök körforgásában átértékelje a múltat, szebbé írja a jövendőt, s segítsen lelendő híveinek mosolyogva, röhögőgörcs-mentesen kibírni a jelent.” Többek között a fentieket fogalmazta meg új könyvéről egy blogbejegyzésben Nyári László, a kaposfüredi író. A Te is lehetsz guru című könyv nemcsak az idézett megvilágosodásnak, de a koronavírus-járvány adta kényszerű, de termékenységet hozó időszaknak is köszönhető, derült ki egy másik nyilatkozatból. 
A kötet a hétköznapi és a természetfeletti bölcsességek gyűjteménye, amolyan előzmények nélküli füveskönyv, melyben buddhista, taoista és keresztény kultúra ötvözetét találjuk meg. Az eredetileg költőnek számító Nyári László friss kiadványáról szólva egy interjúban elmondta, hogy az egy regény előzetes magyarázata. Érdekes állapot ez, hiszen a regény maga még megmunkálás alatt van, de a prológusának számító Te is lehetsz guru immár a könyvesboltok polcain várja a közönséget. 
A könyv létrejöttének egyik fontos mozzanata volt, amikor a szerző egy baranyai tájon való autózása során a rádióból párkapcsolati gurukról hallgatott műsort. Ebben elhangzott az is, hogy mi történik azzal a házaspárral, akik párkapcsolati coach-ok, kvázi guruk, amikor ők maguknak alakul ki problémájuk egymással, mire a válasz az volt, hogy „fölemelik a fókuszt maguk fölé s így oldják meg”. Nyári László ekkor kapott ihletet arra, hogy könyvben fejtse ki: mindenki lehet guru, személyi edző, mediátor, ha kikutatja a magában lévő, addig tán rejtett bölcsességet. A könyv tehát egyfajta önfejlesztő tréning, önbecsülő értékhámozás, önmegmentő bölcselkedések füzére. Erről a szerző így összegez blogjában: „Íme hát, az alapvetés: Mindegy, hogy kitől mit tanulsz, a lényeg, hogy bárki lehet mestered, ha elhiszed. Ilyen egyszerű ez, s a tankereke, immár a kátyúkkal tűzdelt magyar utakon is megállíthatatlanul gurul.”