Határon túli örökség

Az Országos Széchényi Könyvtár új megoldásokkal segíti a Mikes Kelemen Program során hazaérkező iratanyagok elosztását a könyvtárak számára. A tengerentúli magyar közösségek által adományozott temérdek dokumentum elosztását megújult szolgáltatófelület segíti, illetve az OSZK blogsorozatot is indít az eddig elért eredményekről. 

Kép forrása

Az Észak- és Dél-Amerika, valamint Ausztrália magyarok lakta közösségeinek kérésére, a Magyar Diaszpóra Tanács döntése nyomán 2014-ben elindult Mikes Kelemen Program célja a tengerentúli magyarok által őrzött és adományozott honi emlékek és dokumentumok hazaszállítása és kezelése. Utóbbi feladatot, valamint a felajánlások hasznosítását az Országos Széchényi Könyvtár és a Magyar Nemzeti Levéltár látja el.
A programnak köszönhetően érkező váratlan mennyiségű adomány nagyrészt könyveket, periodikaszámokat, valamint többezer aprónyomtatványt, hangfelvételt, kéziratot és fotót jelent, amelyeket egy erre a célra elkülönített raktárban kezelnek. A program egyik célja, hogy a Magyarországra szállított könyvtári és iratanyagokkal teljesebbé tegye a magyar szellemi örökségről alkotható képet, valamint forrásul szolgáljon a mindenkori kutatóknak. Megjegyzendő, hogy nem csak a felajánlások mennyisége volt várakozáson felüli, hanem a hasznosíthatóságuk is, ugyanis az eddigi közel harminc szállítmány mintegy nyolc százaléka hasznosul az OSZK állományában. A fennmaradó rész által a nemzeti könyvtár hidat képez a tengerentúli és a Kárpát-medencei magyarság között, a könyvadományok által is segítve a határon túli magyar oktatást és a kultúra megőrzését.
A Mikes Kelemen Program keretén belül felhalmozott dokumentumállomány kiajánlása 2016 áprilisában kezdődött meg heti rendszerességgel megjelenő válogatólisták közzétételével, azonban mind a adományok mennyisége, mind az azokra való hatalmas igény új megoldásért kiáltott, ezért az OSZK a napokban elindította megújult adatbázisalapú szolgáltató felületet, amelyen a továbbiakban a közgyűjteményi partnerek a kiadványokat igényelhetik. Az új felület egyrészt sokkal több információt tartalmaz az egyes tételekről, megkönnyítve ezzel a gyarapító könyvtárosok döntését, másrészt sokkal átláthatóbbá és könnyebbé teszi a megrendelés folyamatát.
A szolgáltatás kapcsán a nemzeti könyvtárral a 2016-os indulás óta mintegy száznyolcvan könyvtár lépett kapcsolatba, melyek közül harminc határon túli. 
Az eddig elért eredményekre visszatekintve az Országos Széchényi Könyvtár blogsorozatot is indít, melyben olyan gyűjteményeket és érdekes dokumentumokat mutatnak be a nagyközönségnek, amelyek alapján jól rekonstruálható a kulturális örökség, amelyet a diaszpórában élő honfitársaink adtak a magyarságnak.