A pályatársak döntöttek

Az Artisjus Irodalmi Díj az egyik legjelentősebb hazai irodalmi elismerés, melynek presztízsértéke abban rejlik, hogy maguk a pályatársak szavazzák meg a nagydíjast és a négy alkategória díjazottjait. Idén a Requiem Tzimbalomra című verskötetéért Kovács András Ferenc veheti át az Artisjus Irodalmi Nagydíjat. 

Kép forrása

Az Artisjus Egyesület 2006-ban hozta létre az Artisjus Irodalmi Díjakat. Az irodalmi nagydíj célja az előző év egy kiemelkedő, különösen értékes alkotásának jutalmazása, a további díjak pedig ösztönzésül szolgálnak a tehetségüket már bizonyított művészek további alkotómunkájához. Alapítása óta összesen hatvankilenc kitűnő költőt és írót ismertek el ezzel a díjjal. A korábbi években többek között olyan szerzők kapták meg, mint Takács Zsuzsa, Berkovits György, Nádasdy Ádám, Pintér Béla, Spiró György, Tandori Dezső, Háy János, Cserna-Szabó András vagy Závada Pál. 
Az idei Nagydíjat Kovács András Ferenc kapja a Requiem Tzimbalomra című kötetéért. A hatvanéves József Attila-, Déry Tibor-, Kossuth-és Babérkoszorú-díjas költő, műfordító, esszéíró, szerkesztő, dramaturg a marosvásárhelyi Látó című szépirodalmi folyóirat versrovatának szerkesztője. Tagja a Romániai Írók Szövetségének, a Szépírók Társaságának, a Digitális Irodalmi Akadémiának, tiszteletbeli tagja a Széchenyi Művészeti Akadémiának, illetve a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem díszdoktora. Verseiből több nyelven, több változatban is készültek fordítások.
A fődíjas mellett Cselényi Béla az Órajáték Bronzapával című verseskötetéért, Kováts Judit a Hazátlanok című regényéért, Szajbély Mihály a Csáth Géza élete és munkái című tanulmányáért és Mártonffy Marcell a Biblikus hagyomány és történelmi tapasztalat Pilinszky esszéiben című kötetéért írók részesülnek elismerésben 2020. március 2-án, az Artisjus-díjak ünnepélyes átadásán a Budapest Music Centerben.