Moszul reneszánsza

Ha esetleg valaki nem követi olyan buzgón a híreket, azoknak is feltűnhetett, hogy az utóbbi időkben már csak elvétve találkozott az Iszlám Állam kifejezéssel. Ahhoz képest, hogy 2014-2015-ben nem lehetett úgy megnézni egy hírműsort, hogy az ember ne találkozzon a terrorszervezet valamely új emberiség ellen elkövetett bűntettével, ma már szerencsére csak arról olvashatunk, hogy mi maradt utánuk. Azokban a térségekben, ahol nem dúlnak tovább a harcok, ott az élet lassan visszatér a régi kerékvágásba. Ilyen hely például Moszul is, ahol most október elején könyvfesztivált tartottak.

Kép forrása

Tavaly októberben járunk, kora este az Iraki Moszulban. Emberek ezrei töltik meg azt a kis parkot, ahol korábban két írót is kivégeztek, miután a terrorszervezet betiltotta a városban a könyveket, a zenét, és tulajdonképpen az emberi kultúrát. A park közelében van a folyópart is, ahol az IS egykor a gyerekkatonáit képezte ki, most pedig kicsivel odébb már gyerekek futkosnak az új könyveikkel, miközben iraki népzene szól a háttérben. A fesztivál keretei között egy kis színpadot is felállítottak. Körülbelül kétezer ember nézi a fűben ülve a darabot. A park közepén kis asztalok egy nagy körben, roskadásig megpakolva könyvekkel, ugyanis ez egy könyvfesztivál. 
Így kezdődött egy évvel ezelőtt a moszuli reneszánsz, az „Iraki vagyok és olvasok” néven meghírdetett kisfesztivállal. A város pár éve még az Iszlám Állam egyik fellegvára volt. Aleppo mellett talán ez a város szenvedte el a legtöbb borzalmat, most azonban az emberek próbálják túltenni magukat a három esztendős fogságon és amellett, hogy a várost újjáépítik, szerencsére jut idő a kultúra restaurálására is. 
Egy évvel később, azaz idén októberben került sor a Ninivei Kulturális Fesztivál megrendezésére, az UNESCO segítségével. A rendezvény elsősorban a térség kulturális diverzitására fókuszált, ugyanis az iraki Ninive tartományban évezredek óta élnek együtt keresztények, mohamedánok és zsidók. A programokat ezúttal az Al Najafi utcán tartották, amit korábban az IS teljesen lerombolt, pusztán azért, mert ez volt a város kulturális központja. A fesztivál keretei között több mint négyezer könyvet osztogattak el a járókelőknek, hogy népszerűsítsék az olvasást a városban és a térségben.
A több mint két évezredes Moszul mindig is az arab kulturális élet egyik fellegvára volt. A múzeumokban és könyvtárakban felbecsülhetetlen értékű műtárgyak állítottak emléket az egykor virágzó arab kultúrának, az IS hatalomátvételével azonban ezek nagyrésze megsemmisült. Szerencsére a károk jól dokumentáltak, és ugyan a műtárgyakat már sosem kapjuk vissza, az UNESCO megígérte, hogy újjáépítik a város múzeumát, a Nabi Younnis szentélyt (amit a térség mindhárom nagy vallásában fontos próféta, Jónás sírjának tartanak) és az Al Habda minaretet.
Egyelőre azonban az olvasáskultúra újjáépítésé van napirenden.