Királyi Napok Fehérvárott

A „második honalapító”, IV. Béla király élete és uralkodása lesz az idei Székesfehérvári Királyi Napok központi témája: a Koronázási Szertartásjátékon IV. Béla koronázása elevenedik meg. Tudományos konferencián és kiállításon is foglalkoznak a tatárjárás utáni újjáépítést levezénylő uralkodóval.

Kép forrása

Az augusztus 9-20. között megrendezendő, mintegy négyszáz programelemből álló, sokrétű eseménysorozat szellemiségében is, tartalmában is tükrözi Székesfehérvár történelmi helyét és szerepét, sokszínű kulturális életét. A fesztivál megnyitóját augusztus 9-én, a Városház téren tartják, ahol egy dramatikus történelmi játékot láthat majd a közönség az Alba Regia Táncegyüttes, a Székesfehérvári Balett Színház és a Megadance Táncstúdió táncosai, az Avar Horda ütősei, a Vörösmarty Színház és a Szabad Színház színészei közreműködésével. Másnap tudományos konferenciát rendeznek a Városházán Béla király, míg éltél... hű béke honolt címmel IV. Béla koráról, majd a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében nyílik kiállítás Hősök, szentek, hódítók címmel.
A Koronázási Szertartásjátékot hetedszerre is a Nemzeti Emlékhelyen felépített szabadtéri színpadon mutatják be augusztus 17-én, 18-án és 19-én. A látványos előadást ezúttal is Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója rendezi és a színészek mellett táncosok, zenészek, valamint nyolcvan határon túlról érkező diák is közreműködik benne. 
A Koronázási Ünnepi Játékok a középkorba repítik a résztvevőket lovagokkal, mutatványosokkal és boszorkányokkal, bábműsorral és koncertekkel, esténként pedig IV. Béla életét és uralkodását megelevenítő mozgó történelmi képregény lesz látható a belváros több épületének falain. 
Idén 24. alkalommal rendezik meg a Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztivált, amelyen Brazília, Kanada, Kolumbia, Indonézia, Macedónia, Szlovákia, Tajvan és Törökország csoportjai mutatják be hazájuk táncait, viseleteit. A szintén kísérőprogramként megrendezett Népművészeti Fesztiválon Vas megye, a Rábaköz, a Sárköz, a Galga mente és a Balaton-felvidék tájegységeinek hagyományait, szokásait, ismerhetik meg az érdeklődők.