Félmillió fontos Anyegin

Az Anyegin első kiadása több mint négyszázhatvanhétezer fontért (csaknem százhetvenmillió forintért) kelt el egy londoni árverésen. A nagy érdeklődés mellett lezajlott eseményen egy európai magángyűjteményből egyebek mellett Lermontov, Dosztojevszkij és Tolsztoj műveinek ritka kiadásaira lehetett licitálni.

Kép forrása

Puskin Anyegin című regényének első kiadása 1825-ben a szentpétervári Közoktatási Hivatal nyomdájában készült. Ennek egyik példányát bocsátotta árverésre a Christie's Londonban. A kötet végül a becsült ár háromszorosáért kelt el az aukciósház portálja szerint.
Az Anyegin vagy Jevgenyij Anyegin Alekszandr Szergejevics Puskin romantikus verses regénye, az orosz irodalom egyik klasszikusa. Belinszkij az orosz élet enciklopédiájának nevezte, mert a szöveg a 19. századi viszonyokat több síkon, szociográfiailag is ábrázolja, így az olvasó elé tárulnak többek között az irodalom, az orosz irodalmi élet problémái, az orosz nyelv használatának problémája, az oktatás helyzete, a város és a falu ellentéte. A mű 1823 és 1831 között, részletekben íródott és jelent meg. A vers úgynevezett Anyegin-strófában íródott, sajátos rímképlettel (AbAbCCddEffEgg, ahol a nagybetűk nőrímek, a kisbetűk hímrímek). Műfaját Byron ihlette, szerkezetét tekintve több síkon is értelmezhető, „regény a regényben”: az Anyegin-t olvasva egy verses regény születésének is szemtanúja az olvasó.
De van más árverési érdekesség is. Az aukción több mint százhúsz ritka kötet szerepelt. Gogol Esték egy gyikanykai tanyán című, 1831-32-ben megjelent kétkötetes novellagyűjteményének első kiadásáért százhetvenötezer fontot (hatvanhárommillió forintot) fizetett egy gyűjtő. A könyvben szereplő monogram szerint a kötetek korábbi tulajdonosai között volt Voroncov herceg is.
Ivan Andrejevics Krilov verses állatmeséinek első, 1809-ben megjelent gyűjteményes kiadását hetvenkétezer ötszáz fontért (huszonhétmillió forintért), Puskin Ruszlán és Ludmilla című elbeszélő költeménye első kiadásának egy példányát pedig 144 száznegyvennégyezer fontért (ötvenkétmillió forintért) vásárolták meg.