Blues bele!

Könyv magyarul a blues zenéről? Kizárt. Így gondolkodtunk 35 évvel ezelőtt, a ködös nyolcvanas évek elején, amikor a műfaj megérkezett Magyarországra. Legalábbis így látta nemzedékem. A Hobo Blues Band énekese, Földes Hobó László 1982-ben megírta a Rolling Stones könyvet és máris tisztább lett a kép. Most, Kovács József A blues története a kezdetektől napjainkig című új könyvéről úgy beszélnek, mintha eddig nem jelent volna meg a témában könyv. 

Kép forrása

Próbálok visszaemlékezni, hogy találkoztam először blues muzsikával és ilyenek ugranak be, hogy kábé 1972-ben átküldtek a házmesterhez, hogy hozzak el valamit. De vigyázzak, mert a gyerekük, az akkor már lakli Lacika, mindig nagyon nagy hangon bömbölteti a zenét, meg mosatlan edények vannak a szobájában és néha a barátnője is ott hentereg a díványon. Hat évesen kellett ez az élmény nekem, mint egy falat kenyér. 
És tényleg! Lacikánál toronyban állt a mosatlan tányér, a barátné a dívány réme volt és igen, valóban bömbölt a zene. Húsz év múltán találkoztuk újra, akkor megkérdeztem, hogy milyen zene szólt annak idején, és elárulta, hogy a Led Zeppelin első, rock-blues-os lemeze. Jó ízlése volt. Nekem meg ez volt az alap. Később persze HBB rajongó lettem, meg Rolling Stones, Howlin’ Wolf és Muddy Waters meg Tom Waits fan. 
A mostani kötetre is ezekkel a hátam mögött tekintek. Nos, Kovács József A blues története a kezdetektől napjainkig című könyve rendkívül alapos, nem túlzok, ha azt írom, hogy tudományos az igény, mellyel papírra vetette. A munka mindenre kiterjedő, a műfaj prológusáról éppúgy szól, mint a kialakulás körülményeiről, annak zeneelméleti, zenetörténeti alapjairól, az első vonalbeli képviselőiről, legnagyobb klasszikusairól és persze a magyar blues-színtér históriájáról, jeleseiről. 
Egy apró tanács: aki nem a műfaj híve, az ne olvassa, mert minek, nem fogja (meg)érteni. 
A többieknek viszont kötelező.