És boldogan éltek? – Mesehősök utóélete

Ha kedvenced volt gyerekkorodban Hófehérke, Csipkerózsika vagy a Hókirálynő, akkor most, hogy felnőttél, itt az ideje utánuk nézned, hogy mi történt velük azóta. Vagyis mi történhetett volna, ha ott folytatódnak, ahol véget értek. Az És boldogan éltek? – Mesehősnők utóélete című könyv egy különös kortárs irodalmi kísérlet blikkfangos eredménye.

Kép forrása

Az íróemberről, azt tudnia kell a kedves olvasónak annak fejében időnként regényötlet gejzírek törnek fel. Na most, van ugye a felkészült, alapos íróember, emez azonnal feljegyzi az ötletet és lefűzi, kartotékolja. Aztán van a slampos íróember – ez volnék én is – és a regényötlet feltörését követően ugyan megállapítja, hogy ej, de remek szárbaszökkenés lehet ez, és itt tulajdonképpen vége is. Amilyen gyorsan jön a regényötlet-gondolat, olyan gyorsan el is suhan. 
E hosszabb rávezetés után, akkor elárulom, hogy most, hogy látom az És boldogan éltek? – Mesehősnők utóélete című novellafüzért, én ezt már valamikor kitaláltam. De nem voltunk így ezzel már jópáran? Kit ne érdekelt volna a folytatás a klasszikus mesék végén? Mi lett Hófehérkével, Piroskával, Jancsival és Juliskával, Csipkerózsikával vagy a hollóval és a rókával? 
A most ajánlott kötet arra vállalkozik, hogy felnőtteknek szólva folytassa a gyerekkorunkban megismert meséket. Ennek megfelelően a témák, a megoldások, a nyelvezet mind tizenhat plusszos, ahogy maga az élet is az tizenhat fölött… A kötetben a kortárs irodalom írónői művei, posztmodern átiratai, mese-permutációi, mese-spinoff-jai találhatók. Közismert meséknek gondolta ki és vetette papírra a folytatást Arany Lídia, Berg Judit, Boldizsár Ildikó, Halász Rita, Hernyák Zsóka, Karafiáth Orsolya, Kemény Zsófi, Kiss Noémi, Molnár T. Eszter, Nina Yargekov, Sárbogárdi Jolán, Rakovszky Zsuzsa, Selyem Zsuzsa, Szécsi Noémi, Szvoren Edina és Ugron Zsolna.