Egy vak lány a Mátrix ellen

Mi vár az emberiségre, ha az internet öntudatra ébred, a civilizációnk megmentése pedig egy vak lány kezében van? Mindez kiderül Robert J. Sawyer „WWW” című trilógiájából. A sorozat a Világtalannal kezdődik.

Kép forrása

Az ötvennyolc éves kanadai sci-fi szerzőnek már több könyve is megjelent magyarul. A hazai sci-fi rajongok 2010-ben először a Flashforward – A jövő emlékei című regényét olvashatták, majd rá egy évvel jött a szintén népszerű Lélekhullám című kötetet. Robert J. Sawyer még a 2011-es Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra is eljött, hogy találkozzon legnagyobb magyar rajongóival. Az eddig több mint negyven díjat begyűjtő írótól pedig a hazai kiadó ezután egy sorozattal kedveskedett a műfaj és persze a szerző kedvelőinek. A WWW (Watch) pedig nemcsak a tengerentúlon, de itthon is népszerű lett. A történet a Világtalannal kezdődik, majd a Vigyázókkal folytatódik és végül a Végzettel zárul.
A Világtalan főszereplője a tizenöt éves Caitlin Decter, aki születése óta vak. Ez azonban nem igazán zavarja. Az iskolában ráadásul matekzseniként tartják számon, és még barátai is vannak. Igaz a társasági életét online éli. Egyszer aztán kap egy e-mailt egy tokiói kutatótól, aki gyógymódot kínál neki. A levélíró azt állítja, hogy vissza tudja adni a szeme világát. A lány és családja természetesen kapva kapnak a lehetőségen. Az implant a beültetést követően azonban úgy tűnik, mintha nem akarna működni. A beavatkozás után Caitlin és a kutató online kapcsolatban maradnak, hogy a berendezés fogadhassa az újabb szoftverfrissítéseket. Az egyik frissítés után a lány tényleg látni kezd, igaz nem a környezetét, hanem az internet virtuális valóságát, sőt annak kódolását.
Mindeközben Kaliforniában egy laboratóriumi csimpánz megtanul jelnyelvvel kommunikálni, és webkamerás kapcsolatba lép egy miami állatkert orangutánjával. Kínában pedig minden eddiginél halálosabb madárinfluenza-járvány tör ki, amit csak az ország teljes izolálásával lehet megfékezni. Mindezek mellett pedig valami mocorogni kezd a neten is, mintha az egészet már nem csupán bitek és byte-ok alkotnák. Az intő jelek sokasodnak, könnyen lehet, hogy a világ gyökeres változás előtt áll…