Pszicho-thriller az életünk

Jó lenne belelesni egy olyan statisztikába, ahol kiderül, hányan járnak ma Magyarországon pszichoanalízisre, pszichoterápiára. Mivel erre nincs lehetőség, kénytelen vagyok elképzelni, hogy egyre többen, és azt is, hogy a lélekgyógyászat alapjainak nagy alakjai hogyan kúrálnák a ma emberét. Azt az embert, akiről már annyi minden rosszat elmondtunk, és csakis egy disztópikus társadalomban tudjuk elképzelni. Sarah Tomley Mit tenne Freud című könyve pont erre a különös kalandra csábít minket: merüljünk el a korai pszichoterápia tudományban a ma emberének lelkületével.

Kép forrása

Tipikusan Woody Allennek való helyzet, hogy a szorongó beteg elmegy pszichológusához, akit épp házastársával való nagy hangerőn történő veszekedés közben lep meg, mire a beteg még rosszabbul lesz. Hát igen, ó azok a régi szép idők, amikor még olyan egyszerű volt az élet (az Egyesült Államokban), hogy amint az embernek megsérült a lelke, egyből időpontot egyeztetett a pszichológusával…
Nos, Sarah Tomley, több pszichológiai témájú kötet társszerzője Mit tenne Freud című új könyvében arra keresi a választ, hogy Freud, Jung és hasonló klasszikus ősmesterek mit kezdenének a ma emberének lelkével. A szerző (aki eredetileg ugyancsak pszichoterapeuta) sokszoros fantáziával egy idősíkra terelte korunk szorongó, fóbiás, paranoid, kényszeres, pánikbeteg alanyait és a múlt század elejétől felvirágzott pszichoanalízis orvostudományi műfaj feltalálóit, fejlesztőit, alkalmazóit. Tomley így rendkívül izgalmas párosításokat passzintott egybe. A ma emberének vívódásait kérdésekbe öntötte, a válaszokat pedig a klasszikus és a modern pszichológia bemutatása mentén teszi meg. Tomley ráadásul több szakmabelit kért fel, hogy egy-két válasszal járuljanak hozzá a kötet teljessé tételéhez. Melanie Klein, Donald Winnicott és Fritz Perls is társszerzője lett így a kötetnek. 
A kiadó a hivatalos ajánlóban máris odabiggyeszt pár nagyon is jól ismert, kínos vagy éppen fura témát, kérdést, mellyel a kötet szerzői megbirkóznak: „Percenként a telefonomat nézem. Miért nem tudok koncentrálni? Általában teljesen normálisan viselkedem, miért húzom fel magam vezetés közben? Miért nem mondok igazat, amikor a barátnőm azt kérdezi: Ebben nagyobbnak tűnik a fenekem? Miért nézek minden este sorozatokat? Miért mindig ugyanazt a márkát vásárolom? Miért akkora lúzer a párom? Csodás a párom. Akkor miért akarok viszonyt kezdeni valakivel?” Csak, hogy a legérdekesebbeket emeljem ki.