Ötven év magyar filmtitkaira derül fény

Hollywood ide vagy oda, Magyarország filmnagyhatalom, gondolhatjuk büszkén és annyiban bizonyára így van, hogy a huszadik század telis-tele van a magyar filmesek, rendezők, operatőrök, színészek és további szakemberek neveivel világszerte. Szekfü András Így filmeztünk címmel készített interjúkönyvet a múltszázad ötven évét átfogó magyar filmgyártás szemszögéből megélt periódusról.

Kép forrása

„Szekfü András interjúválogatása számtalan eddig ismeretlen történetet, információt, filmtörténeti adalékot - azaz valódi kincseket menekít ki a magnószalagról e könyv lapjaira” – olvashatjuk a Magyar Művészeti Akadémia Kiadó ajánlójában. És valóban, a szerző a különféle alkotókkal készített beszélgetések nyomán halad a háború utáni ötvenes évektől egészen az ezredfordulóig. A magyar filmgyártás, a magyar filmművészet pedig legalább olyan izgalmas, színes, gazdag és tartalmas, mint tengerentúli változata, az a bizonyos trendalakító amerikai, hollywoodi.  
A kötet szerzőjének és most olvasható munkájának is megvan a maga históriája, úgyse hinnénk, a hetvenes években indult interjúsorozatot a korabeli hatalmasságok letiltották, egészen mostanáig kellett várni, hogy a filmtörténeti beszélgetéscsokor végre eljusson a szélesebb közönséghez. Csak sejtjük, nem tudjuk pontosan, hogy mi lehetett a szocializmusban a cenzorok szándéka ezzel a tiltással, de tény, hogy a tizenkilenc beszélgetésben többek között Szőts István, Angyal László, Ranódy László, Radványi Géza, Hont Ferenc, Kende István, Várkonyi Zoltán, Fábri Zoltán, Bacsó Péter, Makk Károly a legkényesebb szakmai és politikai kérdésekre is válaszolt. 
Társadalomkritika, filmalkotói kulisszatitkok, politikai história, speciális művészettörténet elegyedik Szekfü András különleges hangulatú könyvében.