Elmenni és visszatérni

„A magyar társadalomtörténet forrásértékű dokumentuma.” Így sommázták egy helyen Oravecz Imre A rög gyermekei című, háromrészes regényfolyamát, melynek harmadik, Ókontri című részét ajánljuk most, egy kicsit azért a többi résszel is együtt. A nagyívű história az 1800-as évek derekától indul és egészen az 1956-os forradalmi évig tart, így három perióduson át követhetjük egy magyar család Amerikába való kivándorlásának, ottlétének, megtelepedésének majd hazatértének viszontagságait.

Kép forrása

Rendkívüli Oravecz Imre munkásságának íve. Az 1943-as születésű alkotó első műveit 1972-ben adják ki, ekkor még „csak” versekkel áll a közöség elé. Lírikus kedve mintegy húsz éven át tart, majd először a prózavers műfajjal való nászát követően 1995-ben megírja első regényét, a Kedves John – Levelek Kaliforniába címűt. S bár ezt követően gyorsan vissza is tér a költemények világához és számos ilyennel örvendezteti meg a publikumot, 2007-ben megkezdi, később háromrészesre növő regényfolyamát, a Rög gyermekeit. Az első rész az Ondrok gödre, a második a Kaliforniai fürj majd a zárórész a most ajánlott Ókontri
Ez utóbbi címre már a kiadói ajánlóban megfejtést kapunk, amikor elárulják, hogy az az amerikás magyarok jellegzetes fonetikus beszélt nyelvén az óhaza – angolul. A hetvenes évek óta sok-sok díjat kapott Oravecz Imre az Ókontriban zárja le a majd százéves famíliai történetet, hiszen Árvai István és családja tagjai úgy döntenek, hogy visszatérnek Magyarországra. Ez a visszatérés azonban nem zökkenőmentes, hiszen a kivándorlás óta természetesen nagyon sok minden megváltozott a Kárpát-medencében. És nemcsak az óhaza, de maguk a kivándorolt magyarok is megváltoztak, legalábbis azoknak a már kint születetteknek a véleménye, akik soha nem voltak még magyar földön, nekik egészen mást jelentett Magyarország – tudhatjuk meg a regényből – mint azoknak a rokonaiknak, akik látták és megélték a magyar létet a hazában. A szerző rendkívüli igényességgel, empátiával és nem utolsó sorban tudományos alapossággal tárja az olvasó elé egy magyar család életén keresztül a viszontagságos történetet. Egy történetet, mely egy olyan nemzetből származó családról szól, mely még emlékszik arra a gondolatra: „…itt élned, halnod kell”.