Identitás, vallás, hagyomány

Kovács András és Barna Ildikó szerkesztésében, a Szombat folyóirat kiadásában jelent meg nemrég a Zsidók és zsidóság Magyarországon 2017-ben című kötet. A magyarországi zsidó kulturális és vallási közösségek egyre többször ajánlják, mert mint mondják, rendkívül átfogó képet ad a jelenről és az útról, mely idáig vezetett. A sok tekintetben fontos könyv nem kapható kereskedelmi forgalomban, de elérhető, én például az Írók Boltjában szereztem be.

Kép forrása

Az Egy szociológiai kutatás eredménye alcímet viselő kötet a magyarországi zsidóságról szól, akikről legutóbb 1999 ősze és 2000 tavasza között készült hasonlóan átfogó, mindenre kiterjedő felmérés, kutatási anyag, melyhez hasonlót csak a holokauszt utáni években végeztek el. A könyv alapját egy 1879 személyre kiterjedő, kérdőíves interjúhalmaz is képezte, az alanyokat személyesen keresték fel a vizsgálatot végzők. 
A mostani hatalmas munkában dolgozók a kutatási anyag elkészítésének céljai között jelölték meg a magyarországi zsidóság demográfiai jellegzetességei, gazdasági, társadalmi helyzetének bemutatását, vizsgálatát, elemzését. Emellett a kötet előszavában többek között arról is írnak, hogy fontos volt a zsidó identitás, a zsidó valláshoz és hagyományokhoz való viszony vizsgálata, miként elemezték a megkérdezettektől kapott információkat az asszimiláció, az integráció tekintetében is. A könyvben természetesen külön fejezet foglalkozik hazai zsidóság holokausztról való gondolkodásával, az ahhoz való viszonyulás kérdéseivel, a különféle álláspontokkal, véleményekkel. A vaskos kötetben kiemelt részt kapott a magyarországi zsidó felekezetek, szervezetek sokaságához való kötődés, a velük fenntartott kapcsolat, ismeretség. A szerkesztők hangsúlyozták, hogy ez utóbbival többek között az is volt a céljuk, hogy stratégiai koncepciók kidolgozásának segítséget adjanak, adatbázis létrehozásával, például rászoruló zsidó csoportok, oktatási koncepciók támogatására. 
A kötet tehát egy gigantikus adathalmaz, rendszerezett, a statisztika-tudomány alapján elvégzett ábrázolási módjain (grafikonokon is) és írásos elemzésekkel bemutatott anyaga, melyből a szociológiatudomány értelmező módszereinek segítségével kap képet a ma embere a magyarországi zsidóság jelenlegi állapotáról, helyzetéről, fizikai, szellemi és spirituális jellemzőiről. És persze ennek megfelelően valahol nagyon is a jelen Magyarországáról.