Borban is csúcson a Balaton

A 2018-as Fehér Borkiválóságok Könyvében a Balaton és a Tokaji Borrégió, míg a Vörös és Rozé Borkiválóságok Könyvében a Pannon Borrégió termelői szerepeltek a legsikeresebben. Hat éve indult a Nemzeti Borkiválóság Program, amely mára valódi mozgalommá vált.

Kép forrása

A borok évjáratról évjáratra változnak. A sorozat célja ezért az, hogy könnyen befogadható, szakmai alapokon nyugvó segítséget nyújtson az eligazodásban a borbarátok, de akár a szakma számára is. A megmérettetés rangját jól mutatja nemcsak a benevezett tételek óriási száma, hanem egyre magasabb minősége is.
Horkay András, a bíráló bizottság elmondta, hogy kezdetben nem egészen hétszáz tétel, idén pedig már csaknem kétszer ennyi minta érkezett be, ezeket tizennégy nap alatt bírálták el.
A fehérborok kategóriájában hatszázötvenhat tételt nevezett hét régió huszonegy borvidékének kétszázkilencvenhat borászata.
Az élen a Balaton Borrégió végzett kilencvenhat borkiválósággal és egy top borkiválósággal, míg Tokajból idén hatvanegy borkiválóság, nyolc top borkiválóság érkezett. A fehérborokat tartalmazó idei kötetbe összesen kétszázhatvanegy borkiválóság és kilenc top borkiválóság került be.

A Vörös és Rozé Borkiválóságok Könyvébe négyszázhatvannyolc vörös és százhetvenöt rozé tételt nevezett kétszázhatvannégy borászat, hat régió húsz borvidékéről.

A legjobban a Pannon Borrégió (Szekszárdi és Villányi Borvidék) szerepelt százhuszonegy borkiválósággal és tizenegy top borkiválósággal a Felső-Pannon Borrégió ötvenkét borkiválóságot, a Felső-Magyarországi Borrégió pedig negyvenhat borkiválóságot és két top borkiválóságot adott.
A kötetbe összesen kétszázhuszonkét vörös borkiválóság, tizennégy top borkiválóság és ötvenkilenc rozé borkiválóság került be.