Atombomba és időgép, mint hungarikum

Rácz András Szebb múltat! című különleges, történelem-visszaformáló könyve óta tudhatjuk, hogy nagy az igény a 20. század magyar históriája alternatív valósággá alakításának. Most Kárpáti Frigyes György tett újabb lépést ez ügyben és Hívatlan látogató címmel megírta az időgép segítségével mindent jóvá, vagy jobbá alakító, helyrehozó ember regényét, aki az ezredforduló éveiből utazik vissza a Horthy-korszakba, hogy kijavítsa az elbaltázott döntéseket.

Kép forrása

A Hívatlan látogató persze rengeteg történelmi tényt tartalmaz, és pont ettől válik igazán érdekessé, pikánssá a regény. A történet főhőse a század elején született Gaal István, aki egy fiatal tudós barátja segítségével részt vesz egy időgép kísérletben, melynek eredményeként közel hetven évet vándorol előre pillanatok alatt az időben, ahol, vagyis amikor a 21. században lévő (mai, mostani) Magyarországra érve tapasztalja, amit tapasztalunk mi is. Élve a lehetőséggel visszatér tehát a születéséhez képest eredeti időbe, s felvértezve a jövő Magyarországában szerzett tudásával, a huszadik század első felében jelentős, nemzetfordító lépésesekre szánja el magát. Küldetése nyomán eléri, hogy Magyarország komoly gazdasági és hadipotenciállá válik, sőt, atombombával gyarapszik, melynek köszönhetően a nagyhatalmak sorába emelkedik, jelentős nemzetközi tényezővé válik, olyannyira, hogy felvirágzásának nemigen lesz gátja. 
Az elmúlt időszakban Hollywoodban és Budapesten is egyre népszerűbbek az alternatív valóságról szóló történetek, legyen szó filmről vagy regényről. Azt valahol még értjük, hogy nekünk magyaroknak miért van szükség erre a fantáziavilágra, hiszen józan ésszel és teljes szívvel nehezen felfogható, hogy a 20. századi magyar történelem, hogy vehetett ilyen rossz fordulatokat, ha ott volt a jó irány lehetősége. Az már kevésbé érthető, hogy tengerentúli felebarátaink is hasonlókra vágynak, pedig az annak az országnak a története állítólag több, mint ötszáz éve töretlen siker. Egy biztos, a kulcs – ezek szerint – Teller Ede és az ő atombombája, mely hungarikummá válva Kárpáti Frigyes György könyvét bombasikerré teheti.