Németh Zsolt a párbeszéd fontosságáról

Fontos, hogy valódi kommunikáció induljon be Európa keleti és nyugati fele között, felváltva „a süketek párbeszédét” – hangsúlyozta egy könyvbemutatón az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke.
    

Kép forrása

Németh Zsolt szerint körvonalazódik Európában egy pozitív program, amely „a magyar-lengyel együttműködésben elég jól tetten érhető”. Úgy fogalmazott, hogy a térség államainak szükségük van a Lengyelországból érkező friss gondolatokra.
Ryszard Legutko lengyel filozófus, a Jog és Igazságosság Párt európai parlamenti képviselője, A közönséges ember diadala című könyv szerzője annak fontosságát hangsúlyozta, hogy szakítsunk a szavakat megölő, jelentésüket kidobó európai trenddel, amelynek következménye egy hazug nyelv a megjelenése.
A kötet megjelenése kapcsán Németh Zsolt arról is szólt: fontos, hogy azt egy olyan magyar-lengyel alapítvány támogatta, amelynek forrásaihoz a két ország kormánya egy-egymillió euróval járult hozzá. Foglalkozni kell Kelet-Európa múltjával és a kontinens nyugati felének fejleményeivel – jelentette ki.
Legutko példaként hozta fel, hogy miközben az Európai Parlament képviselőinek zöme a vélemények sokszínűségének szépségét dicséri, támadásnak tekinti, ha valóban eredeti, új gondolatok jelennek meg. Megjegyezte: olyan politikusokat, mozgalmakat bélyegeznek Brüsszelben populistáknak, amelyek alapvetően az európai intézmények arroganciájának elutasításáról szólnak. Mint mondta, a kontinens nyugati fele – amely segítséget kínálva akar irányt szabni az együttműködésnek – gondolkodásában is homogénebb a keletinél. Azt hangoztatta, a liberalizmus úgy gyakorol mély hatást a társadalmakra, hogy azt ígéri, csak a kereteket szabja meg. A szerző szerint vannak az életnek olyan területei, amelyekben nincs helye a liberalizmusnak, ezek között említve a családot, az egyházat és az iskolát.