A magyar Himnusz képes albuma

Különleges kötetet jelentetett meg egy évvel ezelőtt a Magyar Kultúra Napja alkalmából az Országos Széchényi Könyvtár. A könyv ugyan dátum szerint nem újdonság, mégis fontos, hogy felhívjuk rá a figyelmet, mert színes, képes albumban, zenei CD-melléklettel és négy, hiánypótló nagytanulmányban mutatja be mindazt, amit nemzeti imádságunk dokumentumairól tudnunk kell.

Kép forrása

Kölcsey Ferenc alkotása, a Hymnus, s Erkel Ferenc szöveghez írt pályaműve, a Hymnusz közösen alkotja azt a kulturális-szellemi-vallási egységet, melyet mindannyian csak himnuszként, a magyarság féltve őrzött unikális kincseként emlegetünk. A kéziratos vers és a zenemű kottapéldánya az Országos Széchényi Könyvtár gyűjteményeiben találhatók. Mindkét dokumentum fennmaradt eredetije külön-külön is felbecsülhetetlen irodalom- és zenetörténeti érték. Ezeket mutatja be a tavaly megjelent album, illetve ezekhez kapcsolódva közöl négy izgalmas tanulmányt. 
A kötet bemutatója szerint: „Az európai nemzeti himnuszokról – történelmi távlatból, de a jelenig tartóan – Voigt Vilmos értekezik. A magyar romantika egyik legnagyobb költőjének versét s annak lehetséges forrásait, illetve helyét az életműben (és a haza és haladás gondolatában) Szabó G. Zoltán alapos tanulmánya részletezi, elemzi, mely írás nem pusztán a magyar irodalom és történelem talán egyik legismertebb költői művéről mond el mindent érdemlegesen, de annak fogadtatását és utóéletét is górcső alá veszi. Az Erkel-féle megzenésített Hymnuszról s általában a zeneműről Bónis Ferenc egy korábbi, most újabb adalékokkal is kibővített írása szól, a kötetet pedig Riskó Kata tanulmánya zárja, mely Erkel művének keletkezését, stíluselemeit és későbbi hagyományozódását vizsgálja, miközben a zenemű körüli pályázat történelmi részleteibe is beavatja az olvasót. Kötetünket zenei válogatás is gazdagítja, melynek anyagát szintén Riskó Kata válogatta.”