Ozzy, a nagy varázsló doki

Tragikomikus trend lett az ezredforduló után, hogy a hatvanas, hetvenes években indult rock és metalzenekarok vezető bandái, előadói a szaklapoknak adott interjúkban testi-lelki betegségeik aktuális fázisairól tájékoztattak. És bár az idézett műfajok egykor a szubkulturális lázadás szinonimái voltak, mára az öregedés kirakatává lettek, a rocksztárok és metalistenek pedig ezeknek a kirakatbábuivá. 

Kép forrása

Ennek a valahol nagyon is muris helyzetnek a további kiélezésére tett rá egy lapáttal a szakma fenegyereke, Ozzy Osbourne, a legendás Black Sabbath énekes, aki 2011-ben kiadta a Bízz bennem, a nevem Dr. Ozzy című álorvosi kötetét, amúgy Monty Python-stílusban.
A laikus persze azt is kérdezhetné, hogy mit tudhat a metal zene pápája az orvoslásról, de a kötet alcíme ezt is megválaszolja: „Tanácsok a rock legnagyobb túlélőjétől”. Már a hetvenes, nyolcvanas években elterjedt ugyanis az a gondolat, hogy az, aki legalább tíz évet lehúzott a rockszakmában, azt nyugodtan ki lehet tenni egy szál késsel a dzsungelben, túl fogja élni, tehát ért a túléléshez. A szex, drogok, rock & roll jelmondat is erre a kemény világra utalt, melyben a fenti listában szereplő faktorokon túl ott voltak az üzleti élet meredek kanyarulatai és a rockbandákat ugyancsak kísérő rendőrségi, bírósági ügyek garmadái, hogy a különféle politikai vonatkozásokról, rajongói túlkapásokról, veszélyeztetésekről és turnébalesetekről, abortuszklinikákról, apasági perekről már ne is beszéljünk. 
Ozzy Osbourne Bízz bennem… című könyve egy jellegzetes Ozzy-fricska azoknak, akik „mindenható istenekként” tisztelik a rocksztárokat és a leglehetetlenebb kérdésekkel, kérésekkel bombázzák idoljaik postaládáját nap, mint nap. Ozzy orvosi „szakkönyve” egy gigantikus humorbomba, melyben a metal mágikus doktora minden lehetséges és lehetetlen panaszra ír gyógymódot, s ajánl gyógyszert, kúrát. A „fémdoki” három nagy fejezetre osztja publikálandó tudományát, idézem: „Szex, szerelem és farokápolás (Dr. Ozzy kalauza a méhecske és a virág történetéhez)”, „Gyógyszertan (Mindaz, amit nem nyomtatnak a dobozokra)” és „Beadni a kulcsot (Készülj fel az égi csápolásra)”. És bár a kötet elején többször, nyomatékosan is figyelmeztetik az olvasót, hogy OO korántsem orvos, a rajongói panaszáradatra adott diagnózisválaszok között igenis számos olyan van, amit valóban érdemes megfogadni. Így például azt, hogy ne kokainozzunk, ne igyunk mértéktelen módon cukros üdítőket, a fogkövek leoldására ne használjunk vízkőoldót és tisztálkodjunk rendszeresen. Ki tudja? Tán még meg is élhetjük így azt a kort, amit a jó öreg Ozzy, a nagy varázsló.