Ryan közlegény megmentése, robotokkal

Már annyian jósolják, hogy egyszer végül tényleg eljön a robotapokalipszis. Ha konkrétan az egyelőre még nem is, de már itt van Daniel H. Wilson Robokalipszis című sci-fije, amire Steven Spielberg egyből lecsapott.

Kép forrása

Még meg sem jelent a Robokalipszis, máris megvette Steven Spielberg a megfilmesítési jogait. Igaz a 2011-es könyvpremier óta a mozis terv verziója még porosodik a legendás rendező valamelyik fiókjában. Sőt helyette inkább elkészítette Ernest Cline Ready Player One könyvének hamarosan mozikba kerülő változatát. Ezzel együtt nem tett le a megfilmesítésről. Spielberg el is árulta a Robokalipszis moziról az elképzelését: „Olyasmi lenne, mint a Ryan közlegény megmentése, csak épp robotokkal”.
A harminckilenc éves Daniel H. Wilson már gyerekkora óta a sci-fi nagy rajongója. Így nem csoda, hogy írói vénáját felfedezve, leginkább ebben a műfajban alkot. Egyébként mérnök, és persze mi másból diplomázhatott volna, mint a robotikából. Nem is lepődünk meg azon, hogy eddigi legsikeresebb könyve is a robotokról, egész pontosan a fellázadásukról és az ember-robot háborúról szól.
Igaz, az alapötlet –valljuk be – lerágott csont, de persze új ötletek mindig akadnak. Így a Wilson kötetében is, ami jó pár fejezetből és különböző szemszögből bemutatott eseményekből áll, amolyan forgatókönyvszerűen. Mint annak az amerikai kongresszusi képviselőnek a története, aki egyre csak úgy érzi, mintha a kislánya okosbabája fenyegetően viselkedne. Máshol is akad azonban hasonló: a magányos agglegényként élő japán feltalálót meg is támadja saját robotja. Egy Afganisztánban állomásozó amerikai katonának pedig egyszerűen megvadul a rábízott „békítőegysége”.
A fejlett technológia mindezekkel kezdi a lázadást. Öntudatra ébred az Archos – nem, nem a Skynet – nevezetű mesterséges intelligencia, ami a világhálóra is felkúszik, és persze innentől kezdve nincs visszaút. Az emberiség közben mit sem sejtve éli mindennapjait, mígnem az Archos átveszi az uralmat minden globális rendszer fölött, amik életünk alapvető részét képezik.
A legtöbben persze túl későn ébrednek rá az óriási veszélyre, így már csak egy ember-robot háború tehet pontot a lázadás végére. Az emberiség történetében pedig először összefog a világ minden lakója a robotapokalipszis megállítására...